Mint ismert, elsőként Hajdú-Bihar megyében változott meg az ügyeleti rendszer – itt február 1-jétől lépett életbe a változás, és a beszámolók szerint jók a tapasztalatok. Március 1-jétől pedig újabb két megyére (Győr-Moson-Sopron és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye) terjesztették ki az új, egységes rendszert.
De vajon ez mennyire változtatja meg az érintett települések lakóinak életét? Erre Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője adott választ a mentők közösségi oldalán megosztott videóban.
Nem várhat holnapig? 1830!
„Mit jelent ez a gyakorlatban? Elsősorban azt, hogy ha valakinek olyan, akut egészségügyi problémája indul, kezdődik, ami nem várhat másnapig, nem várhat a háziorvos rendelési idejéig, akkor délután 16 óra és 22 óra között be tud menni valamelyik ügyeleti telephelyre. Illetve ha akut, súlyos problémája adódik éjszaka, akkor fel tudja hívni a 1830-as, egységes telefonszámot” – magyarázta a videóban Győrfi Pál.
A szóvivő elmondása szerint a hívás a megye mentésirányító központjába, az ügyeletirányítóhoz fut be. A hívó tehát egy olyan szakemberrel beszélhet ilyenkor, aki a kapott információk alapján tanácsot tud adni a betegnek, illetve el tudja mondani neki, hogy melyik ügyeleti telephelyen tudják fogadni panaszával. Ha viszont komoly a baj, akkor egy ügyeleti kocsit, életveszély esetén pedig egy rohamkocsit küld az ügyeletirányító a páciens otthonához.
A telefonszám hétköznap 16 óra és másnap reggel 8 óra között, míg szombaton, vasárnap és ünnepnapon egész nap hívható. Az új ügyeleti rendszer felépítésének és működésének részleteitől itt olvashatsz.
Jövőre már szinte mindenhol ez lesz
A cél egyébként az, hogy jövő év elejére – Budapest kivételével – az egész országban egységes ügyeleti rendszer működjön. Az új ügyeleti rend az ország többi megyéjében az év során fokozatosan fog életbe lépni. A változásig a többi megyében az eddig megszokott rend szerint működik az orvosi ügyelet.