nol.hu-n .
Ritka, ha egy orvos szervezete ennyire látványosan adja meg magát. De azt több korábbi magyarországi vizsgálatból ismert, hogy az orvosok korábban halnak és betegebbek is, mint az egyéb foglalkozást űzők, mint az átlag. Az 1964 és 2010 közötti megbetegedési és halálozási adatok vizsgálata is jelezte: a 40 feletti stressz , a szív- és érrendszeri betegségek, betegtől szerzett fertőzések, az önkárosító magatartásformák (alkohol, drog), mind pusztítják az orvosokat - írja cikkében a nol.hu.
Amerikai adatokból az is kiderül, az orvosok legtöbbje nem tud mit kezdeni azzal a megterheléssel, amit a változó munkarend, az ügyeletek, a velük járó kevés és rendszertelen alvás, az ezt követő üresjáratok, a döntéseikkel járó felelősség okoz – állítja Weltner János sebész főorvos. A szakember szerint a hepatitisz C fertőzést kapott, majd abból májrákja lett.
A gyógyítókat tizedelő betegségek közül Weltner János a legproblémásabbnak az orvoslással járó stresszt tartja. A főorvos, mint mondja, a múlt héten is megjárta a poklok-poklát: nyolcvanéves betegének sikerült a műtétje, aztán jött egy tüdőembólia . A férfi néhány napig lélegeztető gépen volt. Már jól van, de amíg az intenzíven feküdt, az orvos aggódott. – Elrontottam-e valamit, mit kellett volna másként csinálni? Senkinek nem kívánom azt a néhány napot és a sok hasonlót – mondja Weltner.
A nol.hu Győrffy Zsuzsát, a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetének kutatóját és Guseo András ideggyógyászt, pszichiátert is megkérdezte a témáról. Válaszaikat a nol.hu-n olvashatja el.