Mint azt korábban megírtuk , kedden egyhangúlag elfogadta az Országgyűlés az egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló törvényt. A jogszabály egyik újdonsága a többi között, hogy büntetendővé tette a hálapénzt mind azokra nézve, akik elfogadják, mind azokra, akik felajánlják. Az egészségügyi dolgozók, így az orvosok immár semmilyen pénzbeli, gazdasági vagy természetbeni ellenszolgáltatást nem kérhetnek, illetve nem fogadhatnak el az állami egészségügyben. Aki mégis jogtalan előnyt ad vagy ígér, vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető.
A törvény elfogadása kapcsán a növekedés.hu számba vette, mennyi pénz maradhat egy hálapénz nélküli egészségügy esetén a pácienseknél ahelyett, hogy az orvosok zsebébe vándorolna. Mint írják, az erre vonatkozó becslések igen nagy szórást mutatnak, hiszen a teljes hazai lakosságra vetítve évi 20-tól 100 milliárd forintig terjednek. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb statisztikáiból annyi derül ki, hogy a hálapénz összege nyolc év alatt több mintegy megduplázódott. Míg 2010-ben még átlagosan 1798 forint hálapénz jutott minden magyarra, addig 2018-ban már 3827. Fontos persze leszögezni, hogy ebbe szó szerint mindenki beletartozik, még a csecsemők is. Az adatokból az is látható, hogy a legtöbbet a 65 év feletti korosztály költi ilyen célra, területi megoszlás szerint pedig a budapestiek.
A cikk felidézi, hogy miközben több felmérés szerint is az egészségügy a szürkegazdasággal leginkább fertőzött területek egyike, az egészségügyi dolgozók jelentős része sem tartja elfogadhatónak a hálapénz létezését. A Szinapszis Kft. és a Rezidensek és Szakorvosok Szakszervezete (ReSzaSz) 2017-es kutatása szerint az orvosok 96 százaléka olyan egészségügyben szeretne dolgozni, ahol egyáltalán nincs paraszolvencia, továbbá az orvosok harmada nemcsak erkölcsileg tartja aggályosnak, de nem is fogad el pénzt a betegeitől.