Október 15-én tartják a Kézmosás Világnapját.
A kezdeményezést három évvel ezelőtt indította útjára több nemzetközi szervezet, köztük az UNICEF, mely a tavalyi évben szervezett először programot hazánkban a Világnap alkalmából. A nemzetközi eseménysorozat célja, hogy felhívja a figyelmet: a szappannal történő kézmosás az egyik legolcsóbb és leghatékonyabb egészségügyi "beavatkozás", amelyet ismerünk.
Idén is több mint 80 országban tartanak rendezvényeket, Latin- és Közép-Amerikában a Guiness-rekord megdöntésére készülnek egyidejűleg történő kézmosásban. Hazánkban a 7-14 éves korosztály csaknem 10 százaléka, 278 iskola több mint 75000 diákja vesz részt a programban, melynek Kovács Ágnes olimpiai bajnok a védnöke.
A kezdeményezés háttere
A fertőző betegségek 80 százaléka közvetlen fizikai érintkezéssel terjed. A rendszeres, alapos kézmosás hiánya miatt kialakuló fertőzések (hasmenés, tüdőgyulladás) évente 3,5 millió gyerek életét követelik a világon. Kutatások azt mutatják, hogy megfelelő kézhigiénével a hasmenéses megbetegedések száma 45 százalékkal, a légúti megbetegedéseké pedig 23 százalékkal csökkenthető.
Hazánkban, az óvodákban még nagy hangsúlyt fektetnek a rendszeres és alapos kézmosásra, azonban ez a lelkesedés gyakran alábbhagy iskoláskorban. Az UNICEF idei programjának célcsoportja ezúttal nemcsak az alsó, de a felső tagozatos korosztály is.
Tények, adatok
Felmérések szerint minden negyedik angol a szükségesnél ritkábban mos kezet, és csak minden ötödik amerikai állampolgár mossa meg a kezét a mellékhelyiség használata után.
Egy hazai általános iskolások között végzett felmérésben a gyerekek arról számoltak be, hogy naponta többször mosnak kezet. Azt azonban nem tudjuk, hogy mindig kezet mosnak-e, amikor kell.
Videó: HáziPatika.com