A normotermikus perfúziós módszer folyamatos vérellátást biztosít a szervnek, ami a szakértők szerint jobb, mint a hagyományos, jégbe hűtéses módszer. A szerv életképességét akár tíz napra is ki lehet terjeszteni – írja a BBC .
Végstádiumú rákja volt
A transzplantációt a Zürichi Egyetemi Kórház sebészei végezték el a transzplantációs osztály igazgatója, Pierre-Alain Clavien vezetésével. Az orvosok elmondták, hogy a páciens, aki a májat kapta, egy év elteltével is jól van. A férfinek azért volt szüksége májátültetésre, mert végstádiumú rákja volt. A donorszerv egy 2021 májusában elhunyt 29 éves nőtől származott. A transzplantációs műtétre négy nappal az után került sor, hogy a donorszervet eltávolították a nő testéből.
A férfi 12 nappal a műtét után hazatérhetett a kórházból. Orvosai szerint az ígéretes módszert tovább kell tesztelni több beteggel és hosszabb megfigyelési idővel. „Úgy gondoljuk, hogy ez az első transzplantációs siker új távlatokat nyithat számos májbetegség kezelésében” – nyilatkozták.
Legfeljebb 12 óra
A szakértők remélik, hogy ez az eredmény segíthet csökkenteni a kidobásra ítélt donorszervek számát, ugyanis a szövetek és szervek alacsony hőmérsékleten történő tartósítása jelentős sejtkárosodást okozhat. A donormáj tárolási idejének meghosszabbítása nagyobb rugalmasságot biztosítana a transzplantációs műtét időzítésében is. A lehűtött máj egyébként legfeljebb 12 órán át tartható el.
A gép gyógyszereket vagy tápanyagokat, valamint vért is be tud juttatni a szervbe , hogy az a lehető legjobb állapotban legyen az átültetésre. Az új technológiát már Nagy-Britanniában is elkezdték alkalmazni. Az orvosok a műtét eredményeiről a Nature Biotechnology című folyóiratban számoltak be.