A néphagyomány úgy tartja, hogy a lányt váró kismamák sokkal nehezebben viselik a terhességet, mint azok, akiknek kisfiú növekszik a szíve alatt. Ezt a megfigyelést tudományosan nem sikerült ugyan igazolni, a jövendőbeli anyukák nagy részénél azonban már a terhesség kezdetétől jelentkeznek kisebb-nagyobb mértékben a várandóssággal járó panaszok . Ezek egy része emésztési probléma, a székrekedés mellett gyakori jelenség ilyenkor a haspuffadás is.
A terhesség alatti haspuffadás okozója általában a progeszteron növekvő szintje. Ennek a hormonnak a szerepe a várandósság kialakulása szempontjából elengedhetetlen, a progeszteron teszi ugyanis lehetővé az embriókezdemény beágyazódását. Emellett a bélrendszer simaizomzatának működéséért is felel, fokozott termelésekor az étel lassabban halad keresztül az emésztőrendszeren és a baktériumoknak is több idejük marad a bontásra - emiatt a gázképződés is megnövekszik. Ugyanezen okokból a kismamáknál gyakori a székrekedés és egyéb székelési gondok előfordulása is.
A haspuffadás megelőzése
Megelőzéséhez elengedhetetlen a rendszeres folyadékfogyasztás és a megfelelő, rostban gazdag élelmiszerek fogyasztása. Kerüljük az olyan ételek fogyasztását, melyek amúgy is fokozzák a szervezetben a gázképződést (például a hüvelyesek vagy a káposzta), hiszen kismamák esetében fokozott a haspuffadás veszélye. Összességében a szénhidrátbevitelt is tanácsos csökkenteni, ezek bontásakor képződik ugyanis a legtöbb gáz a vastagbélben. Jobb, ha a napi étkezést is 4-5 ciklusra bontjuk fel, ahelyett hogy egyszerre esszük tele magunkat.
Egyik megelőzési lehetőség a fizikai aktivitás növelése, amely kismamáknál - főként az utolsó hónapokban - nem egyszerű feladat. Nem kell azonban feltétlenül maratoni táv lefutásában gondolkodni, egy hosszabb séta is javíthat a közérzeten és segítheti a kellemetlen gázok felszívódását. Gyógyszeres kezelésben csak akkor érdemes gondolkodni a kismamáknak, ha a fent leírt módon sem sikerül a haspuffadás kellemetlen tünetein javítaniuk.