A Torontói Közkórházban szerdán sajtótájékoztatón ismertették a világon példa nélküli esetet. A cisztás fibrózissal született és súlyos, immár az egész testét fenyegető tüdőgyulladásban szenvedő Melissa Benoit-nak már csak órái voltak hátra tavaly áprilisban, amikor orvosai úgy döntöttek, hogy eltávolítják mindkét tüdőlebenyét, és különleges eljárásokkal, gépekkel tartják életben mindaddig, amíg sikerül átültethető tüdő találni számára.
A 32 éves nő vérét hat napon át látták el oxigénnel mesterségesen, mindaddig, amíg sikerült donort találni a transzplantációhoz . A kórház orvosai szerint eddig még sehol a világon nem alkalmaztak ilyen radikális életmentő beavatkozást.
Az első sikeres hosszútávú teljes tüdőátültetést 1986-ban hajtották végre, szintén Kanadában. A Torontói General Hospitalban végrehajtott műtét 15 évvel hosszabbította meg a beteg életét. Magyarországon először 2015. december 12-én végeztek ilyen eljárást, sikeresen.
A beavatkozást csak akkor hajtják végre, ha nélküle a beteg biztosan meghalna. A végstádiumú állapotot döntő többségben négy betegség idézi elő. A krónikus obstruktív légúti betegség ( COPD ) beleértve a tüdőtágulatot, az idiopátiás tüdőfibrózis, a cisztás fibrózis és a pulmonális hipertónia.
Forrás: MTI