Svájci kutatók szerint a gyomor-bypass jóval hatékonyabb megoldás, mint a gyomorgyűrű, mivel előbbi segítségével gyorsabb és tartósabb fogyás érhető el.
Az úgynevezett Roux-en-Y gyomor-bypass műtétek során a gyomor térfogatát oly módon csökkentik, hogy a felső része és a vékonybél középső szakasza között létrehoznak egy összeköttetést. Ez a műtét visszafordíthatatlan, ellenben a gyomorgyűrű behelyezésével, amely során a gyomor egy része köré helyezett gyűrűvel csökkentik a gyomorméretet.
Dr. Michel Suter, a svájci Chablais Kórház sebésze megjegyezte, hogy a bypass ugyan jóval hatékonyabb, ugyanakkor némileg veszélyesebb, mint a gyűrű felhelyezése, bár az utóbbinál gyakran később jelentkeznek olyan komplikációk, melyek a műtét megismétlését teszik szükségessé.
Az Archives of Surgery című lapban megjelent tanulmányban a szakemberek megjegyzik, hogy a betegnek magának kell eldöntenie, melyik eljárás mellett dönt, azaz inkább a magasabb kezdeti kockázatot vállalja, vagy az elején biztonságosabb, ám hosszú távon esetleg több komplikációval járó műtétet.
A mostani vizsgálat során Suter és csapata hat éven át kísérte figyelemmel azt a közel 450 beteget, akik korábban gyomor-bypass- vagy gyomorgyűrű-beültetésen estek át. Az eredmények azt mutatták, hogy bár a bypass-műtétek esetében több komplikáció adódott a korai szakaszban, a betegek többet és gyorsabban fogytak. Hat év elteltével azonban már a gyomorgyűrűvel rendelkezők esetében voltak gyakoribbak a panaszok, és több esetben került sor a műtét megismétlésére.
A fentiek mellett a bypass-műtét mellett szól az is, hogy ezeknél a betegeknél a koleszterinszint és a vércukorszint is nagyobb mértékben csökkent. Suter megjegyezte, hogy a kórosan elhízott betegeknek gyakran nem vázolják fel az összes műtéti lehetőséget, hanem alapból csupán a gyomorgyűrűt ajánlják fel, emellett sokszor arra sem hívják fel a figyelmüket, hogy a műtét sikere csak komoly étrend- és életmódbeli változtatásokkal együtt garantálható.
Animáció: HáziPatika.com