Tóth Gábor, az InSimu orvosszakmai cég vezetője az M1 tévében ismertette, hogy az általuk fejlesztett program segítségével virtuális betegeken tudnak gyakorolni az orvosok: ki tudják kérdezni, különböző vizsgálatokat kérhetnek, hogy eljussanak a diagnózisig, majd a terápiáig.
Hangsúlyozta, bár a magyar elméleti orvosképzés kimagasló, a gyakorlatot csak évek alatt tudják megszerezni a hallgatók, ez a folyamat ezzel az applikációval felgyorsítható.
Jelenleg fejlesztési fázisban van a program, a késztermék várhatóan nem lesz ingyenes. Herdon Adrea kommunikációs vezető azt mondta, az alkalmazással ki szeretnék egészíteni az orvosok képzését, a szoftver egy összetett és bonyolult, statisztikai alapon működő adatbázist használ.
Az InSimu már nemzetközi sikereket is maga mögött tudhat, hiszen a Microsoft innováció technológiai világversenyén, az Imagine Cup-on, a World Citizenship kategóriában harmadik helyet szerzett . S hogy mi volt, ami megfogta a Seattle-i zsűri figyelmét is. Egy valóban nagy, de egyszerű ötlet arról, hogy a virtuális betegek miért ne hordozhatnák valódi páciensek megoldásra váró orvosi problémáit.
Így a debreceni orvosok és informatikai fejlesztők dokumentált esetleírásokat gyűjtöttek egy adatbázisba, s a rendszer ennek alapján hoz létre egy virtuális beteget, aki cseppet sem tankönyvi eset, hanem nagyon is valóságos. Az alkalmazás lehetővé teszi különféle vizsgálatok lehívását, hogy az eredmények alapján dönthessenek a felhasználók (a képzésben résztvevők) a diagnózisról. Ráadásul nem csak a helyes kórisme felállítását segíti az app, hanem a gyógyítási folyamat és költségek optimalizálását is. Az orvosok a segítségével megtanulhatják, hogy a legkevesebb idő és a legkisebb költség mellett jussanak el a helyes kórisméig és kezelési tervig. Ezzel azt is elkerülhetik, hogy a beteget felesleges beavatkozásoknak teszik ki.
Az alkalmazás legnagyobb előnye a gyors tanulás lehetősége mellett, hogy az orvosok (s ez a kezdőknek különösen sokat jelent) úgy szerezhetnek gyakorlati tapasztalatokat valódi problémák megoldásáról, hogy ha hibáznak, nem hal bele senki. Forrás: MTI