A placebo azt jelenti latinul, hogy "tetszeni fogok". A placebo-hatás azon alapul, hogy ha valaki egy látszólag hatóanyagot tartalmazó gyógyszert szed be, akkor kedvezően változnak a tünetei, megszűnnek a fájdalmai. Valójában a placebo esetén nem kap semmilyen gyógyszert, csak a pozitív várakozások miatt a pszichológiai hatás jelentkezik a betegben.
A nocebo-hatás éppen ellenkezője a placebónak - írja a német Focus magazin internetes oldala . Latinul a nocebo azt fejezi ki: "ártani fogok". A nocebo-hatások negatív pszichológiai és testi reakciót jelentenek, amelyek a betegek állapotának rosszabbodásához, a tünetek újrafellépéséhez vezethetnek. Ezeket a negatív várakozások, vélemények, korábbi tapasztalatok válthatják ki. Erről Ulrike Bingel professzor, az esseni egyetemi klinika "fájdalomambulanciájának" vezetője beszélt a Focusnak.
A nocebo elhatalmasodását egy extrém példa mutatja. Az amerikai pszichiáter, Roy Reeves, a University of Mississippi munkatársa, 2007-ben egy szaklapban, a General Hospital Psychiatry című folyóiratban egy fiatal férfi esetéről számolt be. A fiatalember egy antidepresszáns-vizsgálatban vett részt. A neki átadott gyógyszerekkel azonban öngyilkosságot akart elkövetni. Tényleg leesett a vérnyomása, és a 26 éves férfi állapota vészesre fordult. Ekkor állapították meg az orvosok, hogy a fiatalember abba a csoportba tartozott a kísérlet során, amelyik placebót kapott, azaz nem tartalmaztak hatóanyagot az általa bevett gyógyszerek. Amikor ezt közölték vele, gyorsan meg is szűntek a tünetei.
Bár a Reeves által ismertetett eset tényleg extrémnek minősíthető, Bingel professzor szerint a nocebo viszonylag gyakori jelenség lehet. Számos mellékhatás alapulhat ezeken - véli. Ezt kiválthatják a betegtájékoztatók utalásai a kockázatokra és a mellékhatásokra, de az orvosok és a patikusok közlései is hozzájárulhatnak ehhez. "Mindig információk váltják ki ezt a hatást" - teszi hozzá Paul Enck professzor, a tübingeni egyetemi klinika kutatási vezetője, aki pszichoszomatikus betegségekkel és pszichoterápiával foglalkozik.
Enck szerint a nocebo-hatás régóta ismert, már a 20. század közepén beszámoltak erről a gyógyszerkísérletek során. A hatóanyag nélküli kapszulákat beszedő személyek egy része is mellékhatásokra panaszkodott ugyanis. Ám nocebónak csak 15 éve nevezték el Enck szerint a jelenséget.