Látászavarral és görcsös rohamokkal (rángógörccsel) szállítottak sürgősségi betegfelvételi osztályra egy 19 éves lányt. Az orvosok szinte rögtön gyanították, hogy miről lehet szó, de a páciens nem volt hajlandó elismerni a feltételezéseket. Végül is egy skiccrajz segített a traumás emlékét felszínre hozni.
A 19 éves lány súlyos rosszullétre, hányásra panaszkodott, ezért szállították a lausanne-i (svájci) egyetemi klinikára. Mire megérkezett oda, látászavar is fellépett nála, sőt néhány percre az eszméletét is elvesztette – írja a német internetes újság, a Spiegel Online. A szülők több görcsös rohamról is beszámoltak – amikor lányukról informálták az orvosokat. Ám ezek állítólag maguktól elmúltak. Egyébként a páciens egészségesnek tűnt, droghasználatot sem ismert el.
Valami feltűnt az orvosoknak
Az orvosoknak feltűnt ugyanakkor, hogy a fiatal nőnek a normális havi cikluson kívül is voltak vérzései. Az utolsó ilyen három héttel azelőtt történt. A 19 éves lány azt állította, hogy nem élt szexuális életet. A vizsgálat során az orvosok magas hőmérsékletet mértek. A vérnyomás is a felső határértéken mozgott. A pulzus is gyorsabb volt a kelleténél. Mindkét lába és a hasa is megdagadt. Ám az orvosok tapintással nem érzékeltek semmi különöset. Fájdalmat sem váltott ki a vizsgálat. A neurológiai és a szemfenék-vizsgálat sem hozott eredményt. Legalábbis az okokat nem tisztázták. Ezután még kétszer léptek fel görcsös rohamok a betegnél.
A komputer-tomográfiai (CT) vizsgálat során az orvosok felfedeztek egy cisztát az agyban - egy olyan agyüregben, ahol folyadéknak kellene lennie. A ciszta ráadásul viszonylag nagyobb méretű volt. Az egyik görcsroham után EEG (elektroenkefalográf) vizsgálatot is elvégeztek. Ez semmilyen különösebb eltérést nem mutatott. A mágneses rezonancia-tomográfia (MRT) viszont megerősítette a CT adatait, vagyis a ciszta meglétét.
Ezen kívül az orvosok hamartomát (abnormális növekményt, jóindulatú daganathoz hasonló léziót, szöveti elváltozást, károsodást) találtak a köztiagyban, egészen pontosan a hipotalamuszban. Ismeretes, hogy a jóindulatú tumorok ezen a helyen epileptikus rohamokat válthatnak ki. (A görcsrohamok lehetnek az epilepszia tünetei is.) A görcsös rohamok ellen ezután a beteg antiepileptikus gyógyszert kapott. A vérkép elemzésekor azonban feltűnt valami az orvosoknak. Egy terhességi hormon, a humán béta-hCG emelkedett szintjét érzékelték. Mindezeken kívül két, úgynevezett tumormarker (jelzőérték) szintje is megemelkedett. Az egyik általában májrákra utal, a másik pedig petefészekrákra . Ugyanakkor normál terhességnél is megemelkedhet e két utóbbi mutató.
Árulkodó hormonszint
A nőgyógyászati vizsgálat ellen azonban tiltakozott a páciens – ahogy ezt Julien Francisco Zaldivar-Jolissaint és kollégái leírják az esetet ismertető tanulmányukban. Ugyanakkor egy ultrahangos vizsgálat kimutatta, hogy a lány méhe kissé megnagyobbodott. Az orvosok azonban nem tudták a páciens petefészkét megvizsgálni, ezért hasi MRT-t terveznek.
24 óra múlva újra megvizsgálták a béta-hCG-szintet. Az érték jelentősen csökkent, amire hirtelen semmiféle magyarázatot nem találtak. A különböző eredmények alapján az orvosok számára egyre gyanúsabbá vált, hogy a fiatal nő nemrégiben terhes lehetett, és akár egy gyermeket is világra hozhatott.
Ám a páciens továbbra is ragaszkodott ahhoz a verzióhoz, hogy ő nem élt nemi életet. Végül is az orvosok arra gyanakodtak, hogy a 19 éves lány egy élő gyermeket hagyott magára valahol.
Egy rajz oldotta fel a traumát
Egy nőgyógyász ismét kimerítően – ugyanakkor megfelelő empátiával – beszélt a fiatal nővel. Egy egyszerű, sematikus ábra segítségével végül sikerült megtudnia, hogy mi történt. Az ujjával rábökött a páciens egy ábrára, és ezzel megmutatta, hogy egy halott gyermeket hozott világra. A terhességet pedig igyekezett eltitkolni.
Mint később kiderült, a szülés alatt a 19 éves nő eklampsziában (terhességi toxaemia néven is emlegetik ezt) szenvedett. Ez rángógörccsel, magas vérnyomással és a lábak megdagadásával járó megbetegedés. A beteg panaszai ezen kívül megfelelnek egy PRES elnevezésű tünetegyüttesnek (posterior reversible encephalopathy syndrome), amelynél az érintettek fejfájástól, zavarodottságtól, rángógörcstől és látászavaroktól szenvednek.
Még egy nap telt el, amíg a nő képessé vált arra, hogy rajzok segítségével a traumatikus eseményre visszaemlékezzen, és arról az orvosaival kommunikálni tudjon. Ezután már szóban is képes volt felidézni a halva születést. Egy hétig még nőgyógyászok ellenőrizték a nőt, hogy be tudjanak avatkozni az esetleges újabb görcsrohamok esetén.
A szülők is felelősek
Időközben a nőt pszichiáterek is megvizsgálták. Arra a következtetésre jutottak, hogy a lány nem az életkorának megfelelő fejlettségi fokon áll. Öntudata fejletlen, a testi változásokat nem vagy alig képes feldolgozni, megérteni, és kevés a tudása a saját szexualitásáról. Nagyon szoros a viszonya szüleivel, és alig-alig tud önmagáról dönteni. Így például az édesanyja ellenőrizte a havi vérzését.
Minthogy a szülők a szexualitást negatívan ítélik meg, a 19 éves lány a terhességét hibának tartotta. Különböző beszélgetésekből kiderült, hogy a terhességet okozó aktus az ő beleegyezésével történt. A gyermek apjáról azonban nem volt hajlandó nyilatkozni. Végül a gyermeket megtalálták a páciens otthonában. A boncolás megállapította, hogy valóban egy halva született gyermek jött világra.
Forrás: www.spiegel.de