A vesék elégtelen működése kihatással van az egész szervezetre. Ha a vese leáll, bekövetkezik a vizesedés, a magas vérnyomás és az a mérgezettségi állapot, amely mesterséges beavatkozás nélkül halálos lehet.
A vesebetegség lehet örökletes vagy az életmódunk következménye, amely nagyon sokáig tünetmentes, és az elsőként jelentkező tünetek sem utalnak feltétlenül egyértelműen a vesék károsodására. Ha azonban gyengének érezzük magunkat, alvászavarral küzdünk, fejfájást, zavart gondolkodást, és emelkedett testhőmérsékletet tapasztalunk, amelyet az ételek szokatlan íze kísér, érdemes vesevizsgálatra mennünk.
"A genetikai diagnosztikában az utóbbi években végbement fejlődés eredményeképpen ma már számos esetben tudunk pontos diagnózist felállítani olyan esetekben, amelyekben korábban nem is sejtettük a vesebetegség örökletes jellegét. Jó példa erre az úgynevezett nefronoftízis, mely betegség kezdetben tünetszegény, vérszegénység, nagyobb folyadékforgalom jellemzi, és lassan a veseszövet tönkremenetelével jár" - mondta Prof. Dr. Reusz György a Magyar Nephrologiai Társaság elnöke.
Az öröklődésnek több fajtája ismert, és nem jelenti feltétlenül azt, hogy a beteg hozzátartozói mindenképpen betegek, lehetnek csak hordozói a kóros génnek. Minél korábban kerül a beteg orvoshoz, annál jobbak az esélyei a transzplantációra, amely jelentősen javítja a beteg életminőségét, valamint túlélési esélyeit.
A betegségről többet megtudhat a oldalon.