Az egészséges magzati fejlődés során a belső hasi szervek először a testen kívül fejlődnek ki, majd a hasüregbe húzódnak vissza, ezt követően a hasfal bezárul. A hasfal záródási zavarával születő gyermekeknél különböző mértékben türemkednek elő a hasi szervek, amelyeket a hashártyából és magzatburokból álló tömlő fed. A veleszületett rendellenesség műtéti kezelése többnyire szövődménymentesen megoldható, de súlyos, ritka formája, amikor az egész máj és a többi hasi szerv is a hasüregen kívül helyezkedik el. Ennek kezelése bonyolult, és csak több lépésben végezhető el. A kisfiú koraszülöttként, császármetszéssel jött a világra, és minden hasi szerve a hasfalon kívülre esett.
Cél a teljes értékű élet
Az SZTE Gyermekgyógyászati Klinika és Gyermek-Egészségügyi Központ orvosai dr. Kovács Tamás vezetésével korábban három műtétet hajtottak végre rajta. A negyedik beavatkozásban – és várhatóan majd az ötödikben is – Amulya Saxena, a világ egyik legismertebb gyermeksebész professzora volt a szegedi orvosok segítségére. A kisfiú esetében ugyanis olyan elváltozásról volt szó, amely rendkívüli kihívások elé állította a szegedi orvosokat.
A hasüregen kívül található szervek nagyon sérülékenyek, ezért nem helyezhetők vissza egy lépésben. A legutóbbi, negyedik műtét során a hasűri szervek nagy részét vissza tudták helyezni, és egy természetes kollagén tartalmú hálóval kisebbítették a hasfali hiányt. A háló segíti az izmok regenerálódását is. A következő beavatkozással a szakemberek reményei szerint végleg orvosolni tudják majd a problémát. A cél az, hogy mire a kisfiú óvodás lesz, addigra minden a helyére kerüljön, és a fiú teljes értékű életet élhessen.