A védőnők július 1-jétől a vármegyei irányító kórházakhoz tartoznak, az ellátottak azonban továbbra is a megszokott helyen és időpontokban érhetik el védőnőjüket – közölte az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ). Országosan összehangolt szakmai irányítás alatt nyújtanak ellátást július 1-jétől a területi védőnők, ezáltal eredményesebben biztosíthatók az igényeknek megfelelő, magas színvonalú szolgáltatások, csökkennek a bérezés és az ellátottak létszámának aránytalanságai – számolt be a várható változásokról az OKFŐ.
Hatékonyabb ellátást várnak a változtatástól
A világszerte kuriózumnak számító hazai védőnői szolgálat biztosításának operatív feladatait munkáltatói joggyakorlóként június 30-ig a települési önkormányzatok végezték, július 1-jétől a vármegyei központokban működő, úgynevezett irányító kórházak vezetésével a védőnői ellátás standardjait még hatékonyabban alkalmazó feladatellátás valósul meg. A szakmai szervezet közlése szerint a védőnői szolgálat átvételét hosszas szakmai előkészítés előzte meg. Az OKFŐ 2021-ben létrehozta a kollegiális védőnői mentorrendszert, amelyen keresztül 65 megyei és városi mentorvédőnő segítségével egységes szakmai előírások alapján irányítja a szakemberek munkáját. Következő állomásként az OKFŐ július 1-jén vette át a védőnőket, és az egységes munkáltatói háttér kialakításával a vármegyei irányító intézményekhez rendelte őket.
Ismertetésük szerint az irányító vármegyei kórházak alkalmazásában 3851 védőnő folytatja feladatellátását, 24 szakember a védőnői szolgálat átadás-átvételét megelőzően nyújtotta be felmondását, 21 védőnő nyugdíjba vonul, hatan pedig más egészségügyi munkakörben folytatják pályájukat.