„A YouTube mint platform nem arra való, hogy olyan információk terjedjenek rajta, amelyek árthatnak az embereknek” – írja keddi blogbejegyzésében a Google kaliforniai székhelyű leányvállalata. Hozzáteszik, a YouTube célja, hogy fenntartsa az egyensúlyt a kirívóan káros tartalmak eltávolítása és a között, hogy továbbra is teret adjon a konstruktív vitának és párbeszédnek.
A mostani bejelentés szerint létrehoztak egy keretrendszert, amely három kategória mentén vizsgálja a videós tartalmakat. Így tehát a következő esetekben törölhetik a videókat, amennyiben azok szembemennek a helyi egészségügyi hatóságok és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) hivatalos álláspontjával egyes kérdésekben.
- Megelőzésre vonatkozó hamis állítások: törölnek minden tartalmat, amelyek ellentmondanak az egészségügyi hatóságok bizonyos egészségügyi problémák megelőzésére és átadására, valamint a jóváhagyott védőoltások biztonságosságára és hatékonyságára vonatkozó útmutatásainak. Példaként említik azokat a videókat, amelyek valójában ártalmas szereket népszerűsítenek betegségmegelőzési célokra.
- Kezelésre vonatkozó hamis állítások: eltávolítják azokat a tartalmakat is, amelyek ellentmondanak az egészségügyi hatóságok bizonyos egészségügyi problémák kezelésére vonatkozó útmutatásaink, beleértve az ártalmas hatóanyagok és gyakorlatok népszerűsítését is. Így tehát nemkívánatossá válnak azok a videók, amelyek nem bizonyított hatékonyságú készítmények használatára biztatják a felhasználókat az orvosi segítségkérés helyett. Jó példa lehet erre a cézium-klorid alkalmazása rák ellen.
- Valós tények tagadása: az előbbieken túl minden olyan tartalmat is töröl a YouTube, amely vitatja bizonyos egészségügyi problémák létezését. E körbe tartoznak azok a videók is, amelyek tagadják, hogy bárki is meghalt volna COVID-19 következtében.
A blogbejegyzés külön példaként részletezi a rákkezeléssel kapcsolatos téves információk terjedését. Mint írják, amikor egy beteg és szerettei először szembesülnek a lesújtó diagnózissal, gyakran az online térben keresnek választ a tünetekkel, terápiával kapcsolatos kérdéseikre, illetve ott keresnek sorstársi közösségeket. A YouTube célja, hogy e téren is magas minőségű, megbízható forrásból származó tartalmakat találjanak az érintett felhasználók a videómegosztó kínálatában. Éppen ezért azokat a videókat is törlik, amelyek igazoltan ártalmas vagy hatástalan rákkezelési módszereket reklámoznak, vagy amelyek arra biztatják a felhasználókat, hogy ne kérjék szakember segítségét a kezelésben. Például egy olyan videó, amely azt állítja, hogy a fokhagyma gyógyítja a rákot, vagy hogy inkább szedjen a beteg C-vitamint a sugárterápia helyett, szinte biztosan nem maradhat a YouTube-on.
Kivételt a fent taglalt kizárási keretrendszer alól azok a tartalmak jelenthetnek, amelyek közérdeklődésre tartanak számot. Például fent maradhatnak olyan tartalmak az oldalon, amelyekben politikusok vitatják választási kampányuk keretében a helyi egészségügyi hatóságok működését, valamint a háború vagy humanitárius válságok sújtotta területekről származó felvételek. Szintén teret enged a YouTube az olyan tartalmaknak, amelyek egy-egy egészségügyi tanulmány eredményeit tárgyalják ki.