A placebohatás fogalma viszonylag jól ismert: akkor beszélünk erről, ha egy bizonyítottan hatástalan szer mégis eléri a kívánt gyógyulást csakis a belé vetett hit által. Kevésbé ismert a nocebo fogalma, amely némiképp az ellentéte az előbb vázoltnak. Nocebohatásról akkor beszélhetünk, ha az amúgy hatástalan készítményen feltüntetett mellékhatások minden ok nélkül jelentkeznek az adott személynél. Egy német kutatás szerint ezek a mellékhatások annál erősebben jelentkeznek, minél drágábbnak tűnik a gyógyszer a csomagolása alapján.
A drágábbnak tűnő krém hatásosabbnak is érződött
A Hamburg-Eppendorf Egyetem munkatársai a kutatás során krémet kentek a tesztalanyok karjaira, és azt mondták nekik, hogy mellékhatásként az érintett bőrfelületen enyhe fájdalom jelentkezhet. Kétféle krémet adtak nekik: egy egyszerű csomagolásút és egy dizájnosabbat, amely drágább termékre utalt. Azok az alanyok, akik a drágábbnak tűnő krémeket kapták, sokkal fájdalmasabbnak érezték az egyébként semmilyen hatást nem okozó krémet. Közben az agyi aktivitásukat is mérték, és a szorongásért, illetve a fájdalom feldolgozásáért felelős területeknél aktivitást tapasztaltak. Utóbbi jelzi, hogy nemcsak szimulálták a fájdalmat, hanem valóban érezték is.
Dr. Ted Kaptchuck, a Harvard Medical kutatója szerint mind a placebo-, mind pedig a nocebohatás egyfajta vakfolt az orvostudományban. Előbbi kevésbé problémás, hiszen ha a beteg tünetei egy közönséges cukorkától is enyhülnek, akkor ez mindenkinek jó. Utóbbi viszont gondot okozhat, hiszen a "szimulált" mellékhatások miatt leállhat a beteg a gyógyszerek szedésével, mielőtt kifejtenék gyógyhatásukat.
A fájdalomérzet bizonyos szituációk függvényében is változhat. Dr. Kaptchuck szerint a harctéren megsebesült katonák sokszor nem is érzékelik a fájdalmat, amíg tart az akció. Az ilyen adrenalindús szituációkban az agy túlélőüzemmódra vált, és elnyomja a fájdalomérzetet, hogy ne vonja el a veszélyben lévő ember figyelmét. Orvos-beteg találkozáskor is hasonló hatás indul be agyunkban, emiatt pedig az orvos kommunikációja is befolyással lehet a kezelés sikerére és a tünetekre. Sőt mi magunk is, ha magunkba szuggeráljuk, hogy a drágább termék hatásosabb.
Forrás: Daily Mail Online