Így kell(ene) viselkedni a sürgősségin

Senki sem szeret a sürgősségire kerülni, de ha már ott vagyunk, vannak bizonyos tudnivalók, szabályok, amelyekkel könnyebbé tehetjük az ottlétet magunk és az ottlévők számára egyaránt.

Ne hazudjunk!

Természetesen gyorsabban kerülhetünk orvos elé , ha azt hazudjuk, hogy vért hánytunk. Ezzel azonban az a probléma, hogy a „tünetünk” hallatán másra készülnek fel az orvosok, fecséreljük az ő idejüket (és a sajátunkat is), valamint kevésbé fognak hinni később, ami korántsem hasznos dolog, ha szükségünk van mások segítségére.

Legyenek nálunk a papírjaink!

Rengeteg időt spórolhatunk meg mindenkinek azzal, ha nálunk vannak legutóbbi leleteink, teszteredményeink, dokumentumok, allergiáinkról és a gyógyszerszedésről.

Ideális esetben az orvosunknak nem füllentünk, hanem tabuk nélkül megosztjuk vele a szokásainkat, ezek az információk ugyanis nagyon sokat elárulhatnak az egészségünkről, és a kezelésben is szerepet játszhatnak. Miért nem mondunk akkor igazat? Ezeket tagadjuk le leggyakrabban. Sokat segíthet bármilyen évszakban egy pulóver vagy bármilyen melegebb dolog, amivel betakarhatjuk magunkat. Még nagyobb segítség lehet, ha van velünk valaki, aki tud helyettünk kérdezni, jegyzetelni.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Foglaljuk össze lényegretörően a történteket!

A diagnózisok 80 százalékát meg lehet hozni abból, amit a páciensek elmondanak – foglaljuk hát össze problémánkat röviden, de említsünk meg bármit, ami fontos lehet. Fontos a pontos beszámoló: az például túl általánosan hangzik, hogy fáj a fejünk , a legrosszabb, ha azt mondjuk, hogy „egész életünkben fájt a fejünk”, azzal viszont már tud mit kezdeni az orvos, hogy „három napja tart a fejfájás”.

Igyekezzünk világosan fogalmazni a problémánkat illetően!

Viselkedjünk kulturáltan!

A dühös viselkedés sehova sem vezet a sürgősségin (sem) – csak oda, hogy kevésbé kedvelnek majd, ami ilyen helyzetben nem célravezető. Fogadjuk el, hogy mindenki azért van ott, mert van valami problémája, amit ugyanúgy meg kell oldani, mint a miénket, így várni kell. Ettől függetlenül azért ne hagyjuk, hogy megfeledkezzenek rólunk – szóljunk a nővérnek, kopogtassunk, főként akkor, ha elkezdtük rosszabbul érezni magunkat.

Kérdezzünk rá mindenre!

Ha azt mondják, egy bizonyos vizsgálatot el kell végezni, kérdezzük meg bátran, hogy mire jó, hogyan csinálják és van-e rá alternatíva. Ne nyugodjunk bele abba, hogy mindenre csak egyféle megoldás van! Páciensként jogunk van ahhoz, hogy tudjuk, hányféleképpen láthatnak el és jogunk van választani ezek között.

Tudjuk meg azt is, hogy hogy hívják a nővért, illetve az orvost, aki ellát és kérdezzünk rá, mikor mire számíthatunk, azaz mikorra lesznek meg az eredmények, mikor milyen vizsgálatot akarnak elvégezni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.