Másodfokon is csak mindösszesen 6 hónapra tiltotta el foglalkozásától a Magyar Orvosi Kamara (MOK) Országos Etikai Bizottsága a veszprémi orvost, aki nem egyszer kért pénzt gyógyíthatatlan betegektől. Az onkológus-nőgyógyász enyhe ítélete hatalmas felháborodást váltott ki orvostársai körében, a hvg.hu megszerezte az utóbbi évek legnagyobb hálapénzes botrányában született jogerős etikai állásfoglalást.
Az onkológus-nőgyógyász azért állt bíróság elé, mert daganatos betegeitől 150 ezer forintot kért olyan műtétek elvégzéséért, amelyeket az OEP finanszírozott, a kontrollvizsgálatokért pedig 15 ezer forintot várt. A bíróság mégis enyhe ítéletet szabott ki rá. Indoklásuk szerint a bűnösséghez ugyan nem férhet kétség, mégis társadalmi érdek, hogy a vádlott folytassa orvosi tevékenységét. Tehát az amúgy is szakemberhiánnyal küzdő magyar egészségügy nem engedheti meg, hogy sorai közül kizárja a hozzáértőket még akkor sem, ha munkavégzésük során nemhogy etikátlan, de törvényt is sértő tevékenységet végeznek.
Enyhítő körülmények
A hvg.hu birtokába jutott dokumentum szerint az orvosi kamara területi etikai bizottsága egyebek között figyelembe vette, hogy az orvos mindenképpen elvégezte a szükséges beavatkozásokat a betegeken, függetlenül attól, hogy eleget tettek-e a fizetési felszólításoknak, követeléseknek vagy sem.
A területi etikai bizottság szerint az is az orvos védelmében szólt, hogy a hosszú éveken át tartó büntetőeljárás "önmagában is súlyos terhet jelentett" a hálapénzes orvosnak, illetve hogy a vizsgált időszak (2012-2014) előtt és után sem merült fel panasz ellene. Ugyanakkor a bírósághoz hasonlóan az etikai bizottság is pozitívumként számította be az orvos "kimagasló minőségű szakmai munkáját".
Bár sem letöltendő börtönbüntetés, sem pedig foglalkozástól eltiltás nem követte az ítéletet, mégis lettek munkaügyi következményei a hálapénzes orvos ténykedésének: a hvg.hu szerint a jogerős etikai ítélet megszületése után az érintett veszprémi Csolnoky Ferenc Kórház igazgatója, Dávid Gyula azonnali hatállyal felmentette a munkavégzés alól a nőgyógyászt.
Az enyhe ítélet azonban már a kamarának is sok volt, a határozat szerint maga az orvosi kamara országos elnöksége nyújtott be fellebbezést az első fokú etikai ítélet(ek) ellen: a felháborodott orvosokhoz hasonlóan ugyanis a kamara elnöksége is úgy ítélte meg, hogy a hálapénzes nőgyógyász aránytalanul enyhe büntetés kapott. Ahogy a határozat fogalmaz: a büntetés így nem alkalmas sem a generális, sem pedig a speciális prevencióra, illetve alkalmatlan a magyar orvosi kar jó hírének védelmére.
A kamara fellebbezése miatt a területi etikai bizottság jogsértésre hivatkozva visszavonta első határozatát, majd a megismételt tárgyaláson érthetetlen módon - annak ellenére, hogy a MOK elnöksége súlyosbítást kért - újra ugyanazt az ítéletet hozta, mint korábban, vagyis mindössze megrovásban részesítette az orvost.