A Legyél hős! programot még 2018-ban indítotték az Emberi Erőforrások Minisztériumával közösen. Az önkéntesek mentőápolói ismeretet sajátítanak el, idegen nyelvi órákon vesznek részt, valamint különböző munkafolyamatokba kapcsolódnak be szakmai felügyelet mellett. A résztvevő fiatalokat próbálják bevonni a mentőszolgálat életébe is, így nagyjából egy hónap után már aktívan részt vehetnek a napi munkavégzésben és a háttértámogatásban - ismertette Csató Gábor, az Országos Mentőszolgálat főigazgatója.
Várják a jelentkezőket
Az első, több mint 50 jelentkező közül 12-en már a mentőszolgálatnál dolgoznak. A programhoz bárki bármikor csatlakozhat, jelenleg is várják a 18 és 22 év közötti jelentkezőket. Szombaton pedig mentőnapot tartanak a fővárosi Városligetben, ahol a bemutatók mellett az újraélesztést is meg lehet tanulni - emelte ki Csató Gábor.
Évente nagyjából 1,2 millió emberen segítenek a mentők. 2019 első felében kétszer annyi életet mentettek meg, mint 2016 első felében. Ez köszönhető többek között annak, hogy protokollizálták a mentésirányítást, így már kötelező a telefonon keresztül segíteni az újraélesztést .
Bevált az új mentős szemlélet
Két és fél év munkájával megduplázódott a sikeres újraélesztések száma Magyarországon - olvasható az Országos Mentőszolgálat közleményében. Míg 2016 első félévében 575 esetben sikerült visszaadni a beteg életét gyors helyszíni beavatkozással, addig 2019 első félévében már 1009 ilyen esetet regisztráltak. A féléves időszakban előforduló hirtelen szívmegállásos esetnél a megkezdett újraélesztések száma is megkétszereződött.
Az elmúlt két év feltűnő eredményeinek hátterében a mentők új szakmai és kommunikációs stratégiája állhat, amelynek része egyebek mellett az új szakmai eljárásrendek bevezetése, a Szív City közösségi életmentő applikáció elindítása, az országos defibrillátor térkép megalkotása és a laikusok számára indított "Hősképzés" szemléletformáló hatása is.