A fototermikus szén-dioxid-lézer-technológia a kötőszöveti rétegekre hat, illetve hőkezelés segítségével beindítja azok regenerációs folyamatait. Az orvostudomány több területen is igyekszik kiaknázni a módszerben rejlő lehetőségeket: nőgyógyászati panaszokra immár nagyjából öt éve érhetőek el ilyen speciális berendezések. Az eljárás előnye, hogy nincs szükség hozzá sem sebészi beavatkozásra, sem varratokra, sem pedig érzéstelenítésre , ráadásul a legmodernebb készülékekkel kifejezetten rövid idő alatt, ambulánsan is elvégezhető a kezelés.
Összességében legfeljebb annyi kellemetlenséggel jár, mint egy hétköznapi nőgyógyászati vizsgálat, továbbá a lábadozási idő is rendkívül rövid. Fontos megemlíteni, hogy mivel a lézersugarak az érzőideg-végződésekkel rendelkező hámszöveten csupán áthaladnak, a páciens nem érez fájdalmat . Lássuk tehát, hogy miként működik mindez a gyakorlatban az egyes panaszok esetén!
Inkontinencia
A húgyutak szerveit megtartó, illetve a húgyhólyag zárásáért felelős gátizomzat meggyengülése úgynevezett stressz inkotinenciát idézhet elő. A kifejezés a hasűri nyomás hatására fellépő akaratlan vizeletvesztést foglalja magában, amely igen gyakran jelentkezik - akár tartósan is - várandósság alatt és a szülést követően, továbbá jellemző következménye a menopauza során lezajló hormonális változásoknak is. A lézerfénnyel végzett beavatkozás előmozdítja a kollagéntermelődést, egyben a meglévő állomány újrarendeződését az elülső hüvelyfalban. Ennek hatására a medence szalagrendszere feszesebbé válik, így a vizelettartási zavar tünetei is enyhülnek. Enyhe és közepes fokú stressz inkontinencia esetén általában teljes mértékű gyógyulás is elérhető. Súlyos inkontinencia esetén ugyancsak jelentősen javítható a páciensek állapota, ezzel együtt pedig az életminőségük is.
Hüvelytágulás
A szexuális gondok minden párkapcsolatot próbára tehetnek, a problémák forrása pedig gyakran a női hüvely kitágulása . Ez felléphet például természetesen úton történő szülés következtében is, mi több, ilyenkor a változás mértéke a 30-40 százalékot is elérheti az eredeti állapothoz képest. A lézeres kezelés kollagénállományra kifejtett hatása ilyen esetekben is jól alkalmazható, hiszen megerősíti a hólyag alatti kötőszövetet. Végeredményben a hüvelyfal vastagabbá és rugalmasabbá, a hüvelycsatorna pedig szűkebbé válik - becslések szerint 20-30 százalékos is lehet a javulás.
Hüvelyszárazság
Szigorú értelemben véve a hüvely sosem száraz, hiszen a belső felszínét el nem szarusodó mirigyhám borítja. Valójában a hüvelyszárazság a szükségeshez képest elégtelen váladéktermeléssel azonosítható. Ennek hátterében számos tényező állhat egyes gyógyszerek mellékhatásától kezdve olyan betegségekig, mint az endometriózis . Leggyakrabban ugyanakkor a menopauza után jelentkezik a probléma, amikor a lecsökkent ösztrogéntermelés következtében elvékonyodik a hüvelyfal. Ilyenkor a szexuális együttlétek kellemetlenné, sőt, akár fájdalmassá is válhatnak, amennyiben a berepedező nyálkahártya tartósan begyullad. A lézeres terápia a kötőszövetek megerősítése, az érképződés elősegítése és a hüvelyfal felszínének regenerálása révén segít megelőzni a mikrosérülések kialakulását, aminek hatására idővel a gyulladás is megszűnik.
Hány kezelés hozhat eredményt?
A lézeres intimkezelések időtartama - a legmodernebb eszközök használatával - alkalmanként mintegy 20 perc. Mind az életkor, mind a fennálló panaszok száma kihatással van arra, hogy hány alkalommal kell megismételni a beavatkozást az optimális hatás eléréséhez, ettől függetlenül azonban elmondható, hogy még a legidősebb, 70-80 éves korosztály esetében is sikeresen alkalmazható a technológia. Az eljárás hatékonysága ultrahangos vizsgálattal ellenőrizhető, de a páciensek maguk is hamar észreveszik a pozitív változást.