Jelenleg az iskolák döntik el, hogy a szülők hány napot igazolhatnak a gyereküknek. A legtöbb helyen csak hármat, amit a szülők és a háziorvosok is kevesellnek, ezért általános gyakorlattá vált a hamis orvosi igazolások kiadása - írja az InfoRádió .
A cikkben megszólalt egy édesanya is, aki elmondta, a szülők a háziorvosokkal összefogva rendszeresen betegnek hazudják a gyereket. Hangsúlyozta, nem érti, hogy egy kiskorú miért ne maradhatna otthon fejfájással, menstruációs fájdalommal , vagy a szülőnek miért nincs joga vallási ünnep, temetés, előző napi késői program esetén azt mondani, hogy gyereke nem megy iskolába. A szülő szerint sok olyan betegség van, amellyel orvoshoz sem kellene menni, ha nem lenne szükség igazolásra, mert a szülő is el tudja dönteni, hogy mi a baja a gyereknek, és mehet-e iskolába.
A szakember is egyetért
Azzal a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke, Póta György is egyetért, hogy vannak olyan megbetegedések - például a hasmenés , a nátha -, amelyekkel felesleges orvoshoz vinni a gyereket, tehát a szülői igazolásnak is elegendőnek kellene lennie. Úgy véli, ezek az esetek nagyon megterhelik a rendeléseket, és sok újrafertőzés lehetőségét hordozzák magukban. Elismerte: a kamu orvosi igazolások kiadása napi gyakorlattá vált.
Nem indokolt a változtatás
Hétfőn a jobbikos Bencsik János az Országgyűlés elé vitte a témát, azt kérdezte, tervezi-e kormány, hogy lazít az egynapos hiányzások igazolásának iskolai és óvodai gyakorlatán. Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára úgy válaszolt, a kormány nem tartja indokoltnak, hogy a szülők háromnál több napot igazolhassanak a gyereküknek. Ha a gyermek három napnál többet betegeskedik, akkor jobb, ha látja orvos, mondta. Az igazolást már akkor kiállíthatja az orvos, amikor először megvizsgálja a gyermeket, így nem kell ismét visszamenni hozzá.