A betegeknek erre már csak nyolc-kilenc évet kell várniuk - olvasható a Népszavában, a program miniszteri biztosával, Cserháti Péterrel készített interjú bevezetőjében. Megemlítik azt is, hogy az eredetileg felállított 335 milliárd forintos keretet máris túllépték a program terveiben szereplő összegek.
A budapesti ellátás megújításában érintettek - köztük a Semmelweis Egyetem , az országos intézetek és a főváros egyéb kórházainak többsége - támogatják az Egészséges Budapest Programot (EBP) a szakember szerint. Sok egyeztetés után egy olyan elképzelés, javaslat alakult ki, hogy a Semmelweis Egyetem működtetné a dél-budai centrumot. A Dobogó városrészben létrejövő 1040 ágyas, modern tömbkórházban kapna helyet a Kútvölgyi úti klinika összes osztálya, a két gyermek- és az egyik női klinika, valamint a Szent János kórház két traumatológiai osztálya közül a nagyobbik, együtt az idegsebészettel. Az egyetem fejlesztésére korábban ígért 150 milliárd forint egy része így itt hasznosulna, az EBP-re tervezett többi forráson pedig a másik két centrum, valamint a felújítandó további intézmények osztozhatnak.
Az évi negyvenezer hazai stroke -os beteg negyede gyógyultan térhetne haza, ha időben eljutna egy jól felszerelt centrumba. Most ez Budapesten csak néhány száz embernek sikerül, részben, mert nincs elég szakorvos. A fejlesztés azzal indulhat, hogy a Szent János kórház már 2017-ben kap 2 milliárdot egy MR-készülékre, és egy másik olyan gépre, amely segítségével idegsebészek begyakorolhatják az agyi erekből a vérrögök eltávolítását. Mire átköltöznek a Dél-budai Centrumba, képes lesz komplex stroke-központként is működni. Magyarországon jelenleg mindössze 10 olyan orvos dolgozik, akinek van licencvizsgája arra, hogy ezt a munkát önállóan végezze.
Csakhogy egy 24 órás nonstop ellátáshoz legalább harmincra lenne szükség. A licencvizsga megszerzése két év és sok pénz. Ezért a budapesti ellátás átalakításánál arra is törekszenek, mondta a miniszteri biztos, hogy megszervezzék az oktatást, valamint az állam fizesse a licenc megszerzésének költségeit, cserébe pedig az orvos vállalja, hogy öt évig abban a kórházban marad, amely finanszírozta a képzését. Ez a lehetőség más szakmák előtt is nyitott, az új rendszerben ugyanis legalább egy-két száz speciális szakorvossal többre van szükség. Hasonló módon működnének együtt a speciális képzettségű szakdolgozókkal, ápolókkal is. Azt tervezik, hogy a kórházak ösztöndíjkeretet kapnak e célok finanszírozására.
Forrás: Népszava