Otthon is szelektíven gyűjti a szemetet, és esővízzel locsolja a kertet? Itt az idő, hogy munkahelyén is zöldítsen kicsit! Azon túl, hogy így ökológiai lábnyomunk is csökkenhet, sokszor még egészségünknek is jobbat tesznek a környezettudatos megfontolásból tett változtatások.
Légkondi helyett szellőztetés
Az ésszerű szellőztetés sokszor sokkal energiatakarékosabb, és ha szerencsés, kevéssé forgalmas helyen van az irodánk, a levegőcsere is jót tehet (kivéve persze, ha allergiás munkatárs ül köztünk). Az ideális irodai hőmérséklet 18-20 fok, ehhez érdemes inkább megfelelően felöltözni. Sikerült túlfűteni a téli időszakban a helyiséget? Ne ablaknyitogatással oldjuk meg, hanem inkább a hőfokszabályzó lecsavarásával!
A légkondicionált irodaépületek eleve sokféle egészségi kockázatot jelentenek: hatásukra jelentkezhet fejfájás, bőrelváltozás, légzési nehézség és krónikus kimerültség is, és fokozott veszélynek vagyunk kitéve, ha nem tisztítják megfelelően a berendezést. Ilyenkor nagyobb az eséllyel üti fel a fejét ugyanis az úgynevezett légiós betegség.
Kerekezés, séta
Ha beköszönt a jó idő, kerüljön elő a bringa, vagy váltsunk tömegközlekedésre, így spórolva az üzemanyagon, illetve megkímélve a Földet és tüdőnket a felesleges szennyezőanyag-kibocsátástól. Az emeletre kell liftezni minden reggel? Járjunk inkább gyalog, a szervezetünk is meghálálja a mozgást!
Asztali világítás
Inkább a lokális, asztali világítást használjuk a nagy központi, irodai helyett, ami sokszor a szemet sem kímélő neonos megoldást jelenti. Ezekre a régi, hagyományos fénycsövekre jellemző ugyanis, a hálózati feszültséggel szinkronban villognak, így a látást zavarhatják.
A nyomtatónál is tudatosan
Ha van választási lehetőségünk, és nem hivatalos dokumentumot fénymásolunk, nyomtatunk, használjunk inkább 100 százalékban hulladékpapírból készült szürkepapírt, vagy 100%-ban hulladékpapírból készült fehér papírt, borítékokat! Ha nem muszáj, ne nyomtassunk: amit csak tudunk, inkább elektromos formában őrizzünk, küldjünk tovább! Tudományos tény egyébként, hogy a régi, évek óta nyúzott, "festékszagú" irodai masinák számos veszélyes vegyszert is párologtathatnak, amelyek az egészségre is veszélyesek lehetnek.
Nem mindegy, hogy milyen víz
Szomjoltónak a legjobb a csapvíz, mivel itthon kiváló minőségű a hálózati víz. Reális alternatívát jelenthetnek még a ballonos irodai vizek (az újratölthetőség miatt külön pluszpont), ám ezek gyakran kórokozóktól hemzsegnek, mert felbontás után megesik, hogy hetekkel ürülnek ki. Az ásványvíz a göngyöleg miatt mondható pazarló választásnak: a keletkező műanyaghulladék miatt nem sorolhatók a "zöld" szomjoltók közé.