Hetedik évét kezdte el Magyarország eddigi legnagyobb egészségvédelmi szűrőprogramja. A lakosság egészségi állapotát monitorozó projekt 2010-ben indult útjára 74 szakmai szervezet összefogásával, Európai Uniós irányelvek alapján. Már több mint ötmillió vizsgálatot végeztek el annak érdekében, hogy jellemző képet alakítsanak ki a magyar lakosságot fenyegető legnagyobb veszélyekről, és népszerűsíthessék az egészségtudatos életmódot.
A legtöbb egészségügyi mutató tekintetében Magyarország sereghajtó az uniós országok között. Férfiak esetében a születéskor várható élettartam 72, nőknél pedig 78 év, és bár évtizedek óta javulnak itthon is az életkilátások, számos népegészségügyi mutatónk komoly elmaradásban van a nyugati országokhoz, de még a régió többi országához képest is. Itthon is a daganatos megbetegedések jelentik a halálozásért felelős egyik legnagyobb betegségcsoportot (Magyarországon átlagosan minden negyedik beteg rákban hal meg), az OECD vizsgált országainak listáján egyedül Mexikó szerepel rosszabbul nálunk. Az egészségvédelmi szűrőprogram eredményei szerint a daganatok mellett a szív- és érrendszeri megbetegedések jelentik a legnagyobb problémát, majdnem minden második ember életét ez a két betegségcsoport követeli. Minden harmadik embernek magas vérnyomással kell megküzdenie, illetve a cukorbetegek száma is elérheti az egymilliót.
Az egészségügyi problémák egyik alapja a túlsúly, amely a lakosság jelentős hányadát, közel negyven százalékát érinti. Listavezetőek vagyunk továbbá a dohányzás és az alkoholfogyasztás tekintetében: Magyarországon 800 ezer és egymillió fő közé saccolják az alkoholistákat, de ennek másfélszerese is lehet a ténylegesen alkoholproblémákkal küzdők száma. A dohányzás pedig az utóbbi néhány évben tapasztalt kormányzati törekvések ellenére sem csökkent, sőt: 2016-ban a rendszeresen dohányzó nők aránya némileg még emelkedett is.
Bár szűrővizsgálatokra már a magánszektor is egyre több lehetőséget nyújt, továbbra is csak a lakosság kis százaléka él a lehetőséggel. Ennek hiányában pedig a daganatos betegségek jelentős része csak későn, előrehaladott stádiumban fedezhetőek fel, amikor a kezelések eszköztára már korlátozott, a beteg pedig sokszor menthetetlen. A szűrőprogram elmúlt hét évi statisztikai adatai szerint a vizsgálatokon résztvevők közel fele a kiemelt kockázatú csoportba tartozik, és ha nem kezelteti magát, akkor néhány év múlva szívinfarktus, stroke fenyegetheti, nem beszélve a daganatos megbetegedésekről.
A Magyar Egészségügyi és Szakdolgozói Kamara (MESZK) szerint a szűrésen résztvevők átlagéletkora 40-41 év volt, 57 százaléka a nők, míg 43 a férfiak köréből került ki. A legaktívabbak Budapesten és Pest megyében voltak a látogatók, amelyeket Veszprém, Heves és Fejér megye követett a sorban. A szív- és érrendszeri szűrővizsgálatokat tekintve 9 százalékuknál találtak eltérést, míg a vércukorszint vizsgálata közel 8 százalékban mutatott kóros értékeket. A nők és a férfiak körében közel egyforma volt a krónikus vesebetegség (2-3 százalék), a diabetes mellitus (5 százalék), a légúti betegség, allergia (24 százalék) előfordulási gyakorisága, míg laktózintolerancia a látogatók közel 10 százalékát érintette. Jelentős volt a szembetegség (16-17 százalék) és a hallásveszteség (8-9 százalék) mértéke, valamint gyakori az emelkedett húgysavszint (25.5 százalék).