Testsúlyunk több mint fele víz, így ha szervezetünkben nincs elég folyadék, akkor nagyon hamar jelentkeznek a tünetek. Már az enyhe dehidratáltságtól is fáradtnak érezhetjük magunkat, fájhat a fejünk, és hatással lehet a hangulatunkra és a koncentrációs készségünkre is - sőt még a vérképzést is akadályozhatja.
Mitől lehetünk dehidratáltak?
A szomjúságérzet a dehidratáció egyik legbiztosabb tünete, sőt amikor szomjasak vagyunk, akkor a szervezetünk már kis mértékű folyadékhiányban szenved. Ilyenkor nagyon fontos, hogy azonnal pótoljuk a folyadékot, de legjobb, ha tudatosan szoktatjuk rá magunkat a rendszeres folyadékfogyasztásra, és nem várjuk meg, amíg jelez a szervezetünk.
Nagyon sok vizet veszít a szervezet hasmenéssel , hányással járó betegségek esetén. A csecsemők, kisgyerekek könnyebben száradnak ki, mint a felnőttek, idős emberek esetében pedig a szomjúságérzet egyre enyhébb lesz, tehát jobban kiszáradnak, mint a fiatalabbak, mielőtt jelezne a szervezetük - ezért az ő esetükben különösen fontos, hogy a rendszeres vízivás egyfajta szokássá váljon. Vesebetegeknek, várandós, illetve szoptató nőknek szintén fontos, hogy fokozott figyelmet fordítsanak az ivásra, hiszen szervezetüknek magasabb a folyadékigénye.
Kisbabák esetében a kiszáradás tünete lehet a száraz nyelv, a könnyek nélküli sírás, a bágyadtság, illetve ha 3 óra eltelte után sem ürítenek vizeletet. Súlyosabb esetekben kiszáradhat a szájuk, kapkodhatják a levegőt, és abnormálisan lelassulhat vagy felgyorsulhat a pulzusuk . Felnőttek esetében a szokásosnál ritkább vizeletürítés, a száj kiszáradása, a vizelet besötétedése, a szédülés, a bágyadtság, az izomgörcsök és a felgyorsult szívverés lehet a kiszáradás tünete.
Forrás: webmd.com