Szakértői csoportot küldött Magyarországra az Egészségügyi Világszervezet (WHO) azzal a céllal, hogy szakmai támogatást nyújtson a magyar kormánynak az október 4-én kiáradt vörös iszap rövid- és hosszú távú egészségügyi hatásainak a felmérésében. A WHO misszió tevékenysége ezáltal kiegészíti az Európai Unió által delegált szakértői munkacsoport tevékenységét, és arra törekszik, hogy a megtisztítandó területek környezet-egészségügyi kockázatait, továbbá a levegő és a víz szennyezettségéből fakadó rövid és középtávú hatásokat az emberi egészségre felmérje.
A katasztrófa közvetlen egészségügyi hatásai súlyosak voltak: 9 ember meghalt és több mint 120 ember megsérült az iszapár következtében.
A leggyakoribb esetek, az iszap különösen magas, több mint 12-es PH értékű, lúgos hatásának köszönhető égési sérülések voltak.
A helyi közösségek később is ki lehetnek téve a megszáradt iszapból származó, nehézfémeket tartalmazó poros levegőnek, szennyezett ivóvíznek és ételnek. A magyar hatóságok folyamatosan ellenőrzik az iszapár következtében kialakult egészségügyi helyzetet és meghozzák a jelen szükségállapotnak megfelelő közegészségügyi intézkedéseket.
Miután az iszap elérte a Dunát a múlt hét végén, a szennyeződés további terjedése (Horvátország, Szerbia, Románia, Moldova és Ukrajna felé) nem kizárható. Súlyos rövidtávú egészségügyi kockázatokról jelenleg nem beszélhetünk ezen országok tekintetében, az iszapban tartalmazott nehézfémek okozta szennyeződés közép-, illetve hosszú távú hatása pedig csak bővebb információ birtokában lesz megbecsülhető. A szennyezett por határon túli elterjedése (főleg Ausztria és Szlovákia irányában) egyelőre nem valószínű.
További 150, az ajkaihoz hasonló tározó található a Duna mentén, amelyek folyamatos veszélyt jelenthetnek Magyarország és a környező országok lakosságára és környezetére nézve. A WHO szakértői csoportjának a célja, hogy felmérjék a múlt héten történt iszapkatasztrófa rövid-, közép-, és hosszú távú közegészségügyi hatásait, továbbá hogy ajánlásokat tegyenek a kormány számára további hasonló esetek megelőzése végett.