Jön a WHO, hogy megnézze az iszapkatasztrófát

Szakértői csoportot küldött Magyarországra az Egészségügyi Világszervezet (WHO) azzal a céllal, hogy szakmai támogatást nyújtson a magyar kormánynak az október 4-én kiáradt vörös iszap rövid- és hosszú távú egészségügyi hatásainak a felmérésében. A WHO misszió tevékenysége ezáltal kiegészíti az Európai Unió által delegált szakértői munkacsoport tevékenységét, és arra törekszik, hogy a megtisztítandó területek környezet-egészségügyi kockázatait, továbbá a levegő és a víz szennyezettségéből fakadó rövid és középtávú hatásokat az emberi egészségre felmérje.

A katasztrófa közvetlen egészségügyi hatásai súlyosak voltak: 9 ember meghalt és több mint 120 ember megsérült az iszapár következtében.

A leggyakoribb esetek, az iszap különösen magas, több mint 12-es PH értékű, lúgos hatásának köszönhető égési sérülések voltak.

A helyi közösségek később is ki lehetnek téve a megszáradt iszapból származó, nehézfémeket tartalmazó poros levegőnek, szennyezett ivóvíznek és ételnek. A magyar hatóságok folyamatosan ellenőrzik az iszapár következtében kialakult egészségügyi helyzetet és meghozzák a jelen szükségállapotnak megfelelő közegészségügyi intézkedéseket.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Miután az iszap elérte a Dunát a múlt hét végén, a szennyeződés további terjedése (Horvátország, Szerbia, Románia, Moldova és Ukrajna felé) nem kizárható. Súlyos rövidtávú egészségügyi kockázatokról jelenleg nem beszélhetünk ezen országok tekintetében, az iszapban tartalmazott nehézfémek okozta szennyeződés közép-, illetve hosszú távú hatása pedig csak bővebb információ birtokában lesz megbecsülhető. A szennyezett por határon túli elterjedése (főleg Ausztria és Szlovákia irányában) egyelőre nem valószínű.

További 150, az ajkaihoz hasonló tározó található a Duna mentén, amelyek folyamatos veszélyt jelenthetnek Magyarország és a környező országok lakosságára és környezetére nézve. A WHO szakértői csoportjának a célja, hogy felmérjék a múlt héten történt iszapkatasztrófa rövid-, közép-, és hosszú távú közegészségügyi hatásait, továbbá hogy ajánlásokat tegyenek a kormány számára további hasonló esetek megelőzése végett.

További információk a vörösiszap-katasztrófáról: www.vorosiszap.com A csoport tagjai nemzetközi, közegészségügyi kockázatelemzésben és kezelésben, nagy gyakorlattal rendelkező szakértők, különös tekintettel a környezeti problémákra, azon belül a vegyszerek által szennyezett ivóvíz kérdésére - olvasható a WHO Magyarországi Irodájának közleményében.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.