Az intelligens kötések nanoméretű érzékelőket használnak a seb állapotának felmérésére anélkül, hogy szükség volna a seb kipólyálására. A valós idejű adatok elküldhetőek az orvosoknak egy 5G-s mobil internetes hálózaton keresztül, amely lehetővé teszi, hogy a friss információk birtokában távolról is helyes utasításokat adjanak a betegek kezelésére. A Swansea University élettudományi intézetének (ILS) tudósai szerint ezeket a kötszereket az Egyesült Királyságban a következő 12 hónapban már klinikai vizsgálatokban tesztelik.
"A sebet egy 5G-s infrastruktúrához csatlakoztatnánk, amely a beteg telefonján keresztül értesül róla, hogy a páciens hol van, és mennyire aktív éppen. Az orvosok a mesterséges intelligencia segítségével így bármely pillanatban tudni fogják, hogy az adott seb állapota hogyan változik, és ennek megfelelően testre szabhatják a kezelési utasításokat" - mondta Marc Clement professzor, az ILS elnöke nemrégiben a BBC News-nak .
A technológia első megjelenését egy 2015-ös Nature Communications tanulmányban mutatták be olyan rugalmas elektronikus eszközként, amely nem invazív módon térképezi fel a nyomás okozta szövetkárosodást még akkor is, ha a károsodás nem látható. Patkányokon végezték el a szükséges állatkísérleteket, néhány kutató pedig átvette a stafétát, de gyakorlati előrelépés nemigen volt - egészen mostanáig.
Minden gyógyszernek és orvostechnikai terméknek számos tudományosan ellenőrzött vizsgálaton kell átesnie, mielőtt piacra dobhatják, hiszen igazolni kell a biztonságosságukat és hatásosságukat. Ezeket az eredményeket bemutatják egy olyan hatósági döntéshozó testületnek, amely eldönti, hogy valóban forgalmazható-e. (Magyarországon is szigorú szabályozás van érvényben .) Bár a fejlesztésnek potenciálisan kimerítő folyamaton kell keresztülmennie, a klinikai kísérletek megkezdése azt jelenti, hogy az intelligens kötszerek közelebb kerülnek hozzá, hogy elérhetővé váljanak a betegek számára.
Forrás: IFL Science