Kár költenünk ezekre a kozmetikumokra

Manapság igen széles az arc és test ápolására használható kozmetikumok és eszközök palettája, de a kínálatban sokaknak nehéz eligazodni. A bőség zavara teljesen érthető, de jó, ha tudjuk, hogy bőven vannak olyan termékek, amelyekre nem muszáj pénzt áldoznunk, mert nélkülük is hatékony tud lenni a bőrápolási rutinunk.

Még mindig sokan használnak sminklemosásra, illetve arctisztításra arctisztító kendőket, pedig messze nem ez a legjobb választás. A bőrápolási szakértők ezeket legfeljebb olyan alkalmakra ajánlják, amikor semmilyen más módon nem oldható meg az arctisztítás, például ha olyan helyen vagyunk, ahol nem érhető el folyó víz, vagy esetleg kórházba kerülünk. Ezek a kendők ugyanis tisztítás helyett inkább csak szétkenik az arcon a smink, fényvédő illetve különféle szennyeződések maradványait, de nem távolítják el őket maradéktalanul, ráadásul a környezetnek sem tesznek jót. A megfelelő tisztításhoz inkább egy olajos, illetve egy vizes bázisú lemósót válasszunk.

A pórustisztítókkal érdemes óvatosnak lenni

A pórustisztító tapaszokra szintén jobb, ha nem áldozunk pénzt, mivel amellett, hogy nem igazán kíméletesek a bőrhöz, valójában nem is különösebben hatékonyak. Ha a pórusaink méretét szeretnénk optikailag csökkenteni, akkor keressünk olyan termékeket, amelyek szalicilsavat és/vagy niacinamidot tartalmaznak.

bőrápolás
Több bőrápoló készítmény is gondot okozhat, ha nem megfelelően használjuk őket. Fotó: Getty Images

A bőr és a pórusok megfelelő tisztán tartásához szintén nincs szükség a különféle arctisztító, illetve pórustisztító készülékekre sem. Az erős szívóhatást kifejtő pórustisztítók feleslegesen terhelik és túl erős mechanikai ingereknek teszik ki a bőrt és károsíthatják a hajszálereket. A különféle arcisztító készülékek, kefék az érzékenyebb bőröknek szintén túlságosan durvák lehetnek, ráadásul a megfelelő tisztán tartásukat és higiénikus tárolásukat sem mindig könnyű megoldani – ezek nélkül viszont kórokzók kerülhetnek a bőrre a használatukkor. A dupla tisztítás olajos, majd vizes bázisú lemosóval tökéletesen elegendő otthonra, ha elég alaposak vagyunk (tehát 30-60 másodpercen át, gyengéd, körkörös mozdulatokkal a bőrbe masszírozzuk, majd leöblítjük a termékeket) – ha pedig ennél többet szeretnénk, néhány havonta szakemberrel végeztethetünk arctisztító kezelést.

A durva bőrradírokat inkább hagyjuk a polcon

A rendszeres (heti 1-2 alkalom) hámlasztás jót tesz a bőrnek, mivel segít a sejtek természetes megújulási folyamatainak támogatásában. Csakhogy nagyon fontos, hogy a bőr “koptatása” gyengéden, és a bőrtípusnak megfelelően történjen. Éppen ezért a nagy, durva szemcséket, magőrleményeket tartalmazó bőrradírok nem a legjobb választások, különösen nem az arcunkra. Az arc és a test hámlasztását is meg lehet oldani kémiai hámlasztókkal, melyek külöféle savakat tartalmaznak olyan koncentrációban, hogy azokat otthoni körülmények között is használhassuk – természetesen szigorúan betartva a gyártó által a csomagoláson feltüntetett használati utasításokat. Száraz, érett bőrre a glikolsav és a tejsav, zsíros bőrre a szalicilsav és a mandulasav, érzékeny bőrre pedig a PHA-savak remekül beválhatnak.

Nagyon sokan kedvelik a különféle fátyolmaszkokat, amelyek használata kellemes, pihentető élmény, és adott esetben egy kis extrát csempészhet a bőrápolási rutinunkba. Emellett azonban ezek a maszkok sem olyasmik, amiknek a használatára feltétlenül rendszeresen szükség van, ha ápolt bőrt szeretnénk. Ha napi szinten használunk a bőrtípusunknak és bőrállapotunknak megfelelő kozmetikumokat, akkor az abszolút elengendő, és csodát sem szabad várni egy-egy maszktól, akármit is ígér a csomagolása. Látványos és tartós változást a bőr állapotában,egészségében csak a kitartó és következetes, jól megválasztott termékekkel történő ápolás hoz.

Arcmasszázst az ujjainkkal is végezhetünk

A különféle arcmasszírozók, rollerek, gua-sha kövek szintén segítenek ellazulni és egy kis plusz kényeztetés csempészni az arcápolásba, de egyik sem olyasmi, ami nélkül nem lehet teljes a rutinunk. A bőr vizesedésének enyhítésére és a mikrokeringés élénkítésére beválthatnak, de ugyanezt a hatást pusztán az ujjaink használhatával is elérhetjük, ha elsajátítjuk a megfelelő technikát (nem mindegy, hol, milyen erősen és milyen irányba masszírozzuk a bőrt). Emellett fontos tisztában lenni azzal, hogy ha ezekkel az eszközökkel túl erősen nyújtjuk, húzzuk a bőrt, azzal akár még fokozhatjuk is a bőr megereszkedését. Ha mégis kipróbálnánk valamelyiket, legyünk mindig óvatosak és gyengédek és hiteles forrásból tájékozodjunk arról, hogyan kell megfelelően használni az eszközt.

Nem árt tisztában lenni azzal sem, hogy valójában olyan, hogy “férfi bőrápolási termék”, nem létezik, hiszen a bőrnek, bőrápolásnak nincsen neme. Az arc- és bőrápolási termékekre ráírt  “for men” jelző általában annyit takar, hogy az adott termék férfias illatú. A nők és a férfiak nyugodtan használhatják ugyanazokat a bőrápolási termékeket, hiszen ezek kiválogatásánál nem a nemünk, hanem a bőrtípusunk, bőrproblémánk és bőrállapotunk kell, hogy legyen a fő szempont. Ha valamit a párunkkal közösen szeretnénk használni, választhatunk illatmentes terméket.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A cikket Dr. Vass Ilona bőrgyógyász-kozmetológus lektorálta.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.