Karácsony előtt néhány héttel legtöbben már nagy bevásárlási lázban égnek. A meglévő szabadidejüket az ajándékok beszerzésével töltik. Az egyébként is felgyorsult világban, rohanva, türelmetlenül válogatunk a nagyáruházak kínálatai között. Gyakran fordul elő, hogy mire a terített asztal mellé ülünk, kimerültek, fáradtak vagyunk, és kevésbé látjuk csillogónak a szépen feldíszített karácsonyfát.
Persze mindenki így csinálja, mert ezt láttuk, ezt látjuk. Igyekszünk kevesebb alvással, több kávéval megoldani az időhiányt, ami plusz terhet jelent szervezetünk számára. Közben rendszeresen fáj a fejünk, reggelente fáradtan ébredünk, napközben pedig már ingerülten reagálunk mindenre. Útközben csak bekapunk valamit, ebédre is csak egy pizza szelet jut.
De álljunk meg egy pillanatra!
Az élőlények szoros kapcsolatban állnak a környezettel. Egy időjárás-változás vagy lakhelyváltoztatás, egy hosszabb utazás során mindenkinek alkalmazkodnia kell az új viszonyokhoz. Ha az egyén elég rugalmasan áll a változtatáshoz, és észreveszi, hogy a szervezete milyen új igényeket támaszt, és mik azok a dolgok, amik nem szorulnak további táplálásra, akkor az alkalmazkodási folyamat észrevétlenül zajlik. A szervezet általában jelez minden belső folyamatról. Kis odafigyeléssel ezek a jelek könnyen értelmezhetőek.
Télen minden raktározódik. Ilyenkor meleg, tápláló ételek fogyasztása ajánlott, fontos, hogy étkezésünk rendszeresen tartalmazzon gabonaféléket is. Őseink gabonakásával melegítették természetes úton a szervezetüket. Réteges ruházat viselésével őrizhetjük testünk állandó hőmérsékletét. Különös gondot kell fordítani a vesetájék és a láb melegen tartására. Ebben az időszakban megnő az alvásigényünk, akár napi 1-2 órával is több alvásra van szükségünk, ezt korai fekvéssel és késői keléssel oldhatjuk meg.
Persze a mai rohanó világunkban ezt nehézkesen tudjuk megoldani, de ha a szervezetünk igényeivel ellentétes feltételeket teremtünk, akkor miért csodálkozunk, hogy az egyensúlyából kibillenve testi tünetek jelentkeznek?
Decemberben a nappalok rövidebbek, a fényhiányos időszakok hosszabbá válnak. Ez az időszak pszichésen és szomatikusan egyaránt megterheli szervezetünket. A tartós fényhiány miatt megnő a depressziós panaszok száma.
A hideg időjárás miatt előtérbe helyeződnek a kihűléshez köthető panaszok . A beteg, kimerült szervezet nehezebben alkalmazkodik a légköri változásokhoz, így a fronthatások, és egyéb légköri jelenségek intenzívebbé tehetik a meglévő betegségek tüneteit is.
De nemcsak a betegségekkel küzdő embereket viselik meg a légkörben végbemenő változások. Az egészséges szervezettel rendelkezőket is komoly próbára teszi a hirtelen változás, és sok tünet kifejezetten az időjárás hatásaira jelentkezik. Sokunkat gyötör fejfájás, ha fúj a szél, átvonul felettünk egy erős front. Rejtélyes módon időnként rosszul alszunk, ok nélkül vagyunk idegesek, feszültek, vagy éppen álmosak.
Mit érdemes ez ellen tenni?
Ilyenkor karácsonykor is fontos, hogy szánjunk időt önnönmagunkra. Felesleges idegeskedéstől kímélhetjük meg magunkat, ha írásos tervet készítünk a teendőkről. Osszuk meg a feladatokat a családunk tagjaival. Az ünnepek nem a nagytakarításról szólnak, hanem a békés szeretetről. Kimerülten, fáradtan nem lehet az élvezni az ünnepeket.
Az ünnepi menüsor összeállításnál is vegyük figyelembe szervezetünk igényeit. A magyaros ételek jellemzően nehezen emészthetőek, amivel feleslegesen sok energiát kötünk le. A hagyományos káposztás ételeket ajánlott kevesebb zsiradékkal készíteni, vagy pulykából-halból készült finomságokat tálalni az ünnepek alatt.