"A kutatások azt mutatják, hogy a régebbi béta-blokkolók több mint 25 százalékkal növelhetik a betegekben a diabétesz kockázatát" - magyarázta dr. Ragavendra Baliga, az Ohio Állami Egyetem Wexner Orvosi Központjának kardiológusa. "Személy szerint sok betegemnél újabb béta-blokkolóra váltok át, ami kisebb valószínűséggel okoz cukorbetegséget, miközben ugyanolyan hatékonyan kezeli a szívelégtelenséget és más rendellenességeket." Baliga nemrég jelentetett meg egy vezércikket a témában a szaklapban, amelyben arra hívja fel a figyelmet, hogy talán ideje megtörni a régebbi béta-blokkolók hosszú távú alkalmazásának szokását. "Ezek a régebbi béta-blokkolók kétélű kardok: egyrészt életet menthetnek, másrészt viszont hosszú távon olyan szövődményeket kockáztathatunk velük, mint a cukorbetegség."
Mark Bero számára különösen találó ez az üzenet. Nemrég mutattak ki nála szívritmuszavart, aminek kezelésére béta-blokkolót írt fel az orvosa. Eddig nagyszerűen bevált, fenntartja szíve egészségét, és teljesen jól érzi magát. Nem sokan tudják azonban nála jobban, mit jelent a diabétesz kockázata. Öccse cukorbeteg volt, és a szövődmények következtében kómába esett, amiből nem ébredt fel. Családi kórtörténetét szem előtt tartva, valamint az egyes béta-blokkolókkal kapcsolatos aggályok miatt Bero és kezelőorvosa aprólékosan figyelemmel kíséri állapotának alakulását.
"A diabétesz lassan, szinte észrevétlenül alakulhat ki" - mondja Baliga. "Hosszú távon pedig a cukorbetegség nagy valószínűséggel megnöveli a szívroham, a stroke, a perifériás érbetegség és más betegségek kockázatát. A béta-blokkolók újabb osztályai azonban csökkentik ezeket a kockázatokat, amivel minél több betegnek és orvosnak is tisztában kell lennie.