A gyermektelen nők az átlagnépességnél kevésbé örvendenek jó egészségi állapotnak - derült ki az ausztráliai Deakin Egyetem tanulmányából.
A kutatók ötven, termékenységi koruk vége felé járó gyermektelen nőt vizsgáltak meg, adataikat az országban élő más nőkéivel vetették össze. Noha az eredmények szerint a gyermektelen nők az átlagosnál jobb fizikai kondícióban voltak, általános egészségük, életerejük, mentális állapotuk és társas kapcsolataik rosszabbnak mutatkoztak.
"Ez az eredmény nem fest túl rózsás képet, ennek ellenére nem igaz, hogy a gyermektelenség kockázatos lenne az egészség szempontjából, ugyanis sok tényező játszik szerepet a kérdésben. Valószínű, hogy sok esetben nem a gyermektelenség az oka a rossz egészségi állapotnak, hanem éppen ellenkezőleg, valamilyen betegség miatt nem estek teherbe a nők. Ez egy igen összetett téma, és a jelen kutatás túl kicsi volt ahhoz, hogy minden oldalról megvizsgálhassuk" - mondta Dr. Melissa Graham, a Deakin Egyetem Orvosi és Társadalomtudományi Karának kutatója.
Graham szerint a gyenge egészségi állapotot az is okozhatja, hogy erős a társadalmi nyomás annak tekintetében, hogy egy nőnek anyává kell válnia. "A gyermektelen nők egyre nagyobb számának ellenére ma még mindig nem számít ezt természetes dolognak. Pedig jó lenne, ha mindenki maga dönthetne a sorsáról, és nem az anyaság lenne az egyetlen, értékkel bíró életcél egy nő életében" - vélekedett a kutató.
A egyetem kutatói most egy olyan, nagyobb lélegzetű tanulmányra készülnek, amely azt vizsgálná, milyen okok vezettek a gyermektelenséghez, hogyan élik meg az érintett nők a kirekesztést, és mindez hogyan hat az egészségükre. Ennek egyik oka, hogy az anyaság már számos kutatás témáját képezte, a gyermekek hiányának hatásait azonban eddig kevesen vizsgálták.