Körülbelül 25 ezer szakképzett ápoló hiányzik a magyar állami egészségügyből, a nővérhiány három-négyszerese az orvosokénak. A terhelés egyre nagyobb, a bérek viszont nem emelkednek ezzel arányosan, ezért a legtöbben a magánszektort választják, vagy külföldre mennek dolgozni - írja a Magyar Narancs .
Nem tudni pontosan, mennyien vándorolnak el
A fejlettebb országokhoz képest nálunk 25-26 ezer ápoló hiányzik a rendszerből, a kórházakban sok helyütt csak papíron dolgoznak bizonyos emberek, így teremtik meg a működéshez szükséges minimális létszámot. Az egyik budapesti kórház ápolója szerint a 20 emberes minimum helyett náluk csak 12-en dolgoznak, így ezzel a trükkel tudták csak megoldani, hogy ne kelljen bezárni az osztályt.
Az elvándorlás mértékéről igen nehéz pontos adatokat találni, főként a külföldi munkavállaláshoz szükséges jóhírnév-igazolást kérő egészségügyi dolgozók adatbázisa alapján lehet következtetni, amelyet az Emberi Erőforrás Fejlesztési Főigazgatóság kezel. Ezek az adatok viszont pontatlanok, egyesek például többször is szerepelhetnek a rendszerben, ráadásul szerepelnek benne a Magyarországon dolgozó külföldiek is, akik a tanulmányuk végeztével elhagyják az országot. Sokan pedig a képesítésükhöz képest alacsonyabb kategóriában kezdenek dolgozni, ahová nem kell igazolás. A hivatalos statisztika emiatt csak a jéghegy csúcsa - mondta Balogh Zoltán, a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara (MESZK) elnöke.
A béremelés az ápolóknál kevésbé érződik, a teendők azonban sokasodnak. Ahogy öregszik a lakosság, egyre több a beteg ember is, és bár egyes helyeken ugyanannyi nővér dolgozik, mint 5-10 éve, a munka is több, ráadásul azóta megnövekedtek az igények is a gyógyításban - mondta el Soós Adrianna, a Független Egészségügyi Szakszervezet (FESZ) elnöke. Így a munkaintenzitás is megnő: 8 óra alatt ma már több beteget kell ellátni, mint évekkel ezelőtt. Ráadásul az ápolók egyre többször végeznek más feladatokat.
A lap több budapesti ápolót is megkérdezett, akik úgy látják, alig van utánpótlás, egy vidéken dolgozó ápoló ugyanakkor úgy érzékelte, hogy hozzájuk egyre többen jelentkeznek. A béremelést azonban senki sem tartotta elégségesnek. "Van olyan betegszállító kollégám, akinek kettő forinttal lett több a fizetése. Két munkahellyel keresek havi 260 ezer forintot, ehhez több mint 300 órát kell ledolgoznom. Éjszaka, ünnepnapon, hétvégén is" - panaszolta a neve elhallgatását kérő szakdolgozó a lapnak.