Ki lehet-e nőni az ekcémát?

Az ekcémás esetek harmada az öt évnél fiatalabb gyermekeknél jelentkezik, és számos más betegség, például asztma is társulhat hozzá. De valóban ki lehet nőni ezt a bőrproblémát?

Az ekcéma egy allergiás válaszreakcióként kialakuló bőrgyulladás, amelynek jellemző tünetei a gyulladt, hevesen viszkető bőr, a nedvedző, apró hólyagok, majd hámlás, pörkösödés. Két legismertebb fajtája az atópiás, vagyis genetikailag hajlamos személyeknél kialakuló ekcéma, és a kontakt-, vagyis valamilyen allergénnel történő érintkezés hatására kialakuló típus. Számos dolog kiválthatja a kellemetlen panaszokat: egyeseknél bizonyos élelmiszerek miatt (például tejtermékek, tojás) jelentkeznek a tünetek, míg másoknál az állatszőr vagy a poratka, az ékszerek, esetleg a karórában, vagy a farmer gombjában lévő nikkel és króm a felelős értük.

Az ekcéma a bőr felszínes gyulladása, amely viszkető, hámló bőrpírt, súlyosabb esetben duzzanatot, nedvedzést, hólyagokat, pörkképződést, és rendszerint viszketést okoz. Kialakulásáról és a kezelés lehetőségeiről mindent megtudhat az alábbi cikkünkből !

Már csecsemő- és gyerekkorban is gyakori

Az első tünetek már nagyon korán jelentkezhetnek, a gyermekkori ekcéma a csecsemő- és kisdedkor egyik leggyakoribb krónikus bőrbetegsége. Ebben a korban leggyakrabban légúti és ételallergének okolhatóak a panaszokért. A csecsemőkorban kialakult ekcémát a betegek jelentős része fokozatosan "kinövi", azaz tartósan tünetmentessé válnak. Fontos azonban a kezelés is, hiszen nem pusztán esztétikai problémáról van szó: kutatások igazolták, hogy az ekcémában szenvedő gyermekeknél a későbbiekben nagyobb arányban alakulhat ki például asztma és szénanátha.

A gyermekkori ekcéma a csecsemő- és kisdedkor egyik leggyakoribb krónikus bőrbetegsége
A gyermekkori ekcéma a csecsemő- és kisdedkor egyik leggyakoribb krónikus bőrbetegsége

Kezeléskor a legfontosabb a tüneteket kiváltó allergén felkutatása és eltávolítása. Persze, ez nem minden esetben lehetséges. Helyi kezelést pedig a gyulladás és a viszketés csökkentése, illetve a felülfertőződés elkerülése miatt alkalmaznak. A gyulladt területet magunk is borogathatjuk fertőtlenítő- és hűtő borogatással, illetve különböző emolliensek (hidratáló és a bőr élettani lipidjeit visszapótló készítmények), fürdetőkrémek és fürdőolajok is rendelkezésünkre állnak a patikák polcain.

Ha megfelelő kezelést alkalmazunk, az ekcéma gyermekkori formájában másfél-kétéves korra a panaszok folyamatosan enyhülnek, tinédzserkorra pedig teljesen meg is szűnhetnek. A tünetek enyhítésében mindenképpen kérjük ki háziorvosunk véleményét is, aki a diagnózis felállításában és a megfelelő terápiában is segíthet.

Gyermekkorban nagyon fontos az immunrendszer erősítése is, ezért az anyatejes táplálásnak különösen hangsúlyos szerepe van, főként az első 6 hónapban. Az anyatejben lévő vitaminok, ásványi anyagok és különféle ellenanyagok növelik a gyermek szervezetének védekezőképességét.

A cikket a Bepanthen Sensiderm krém támogatta!
L.HU.MKT.CC.29.01.2018.1473

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt nagyrészt erősen vagy közepesen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra