2016-ban nyolcmillióval több esetet látott el négyszázzal kevesebb háziorvos, mint 2000-ben - foglalja össze a háziorvoshiányt feltáró cikkében az MNO . Magyarországon évről évre csökken a háziorvosok száma, ezzel együtt emelkedik a tartósan betöltetlen praxisoké. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatai szerint az elmúlt tizenhat évben több mint kétezer fővel nőtt az egy háziorvosra jutó éves betegforgalom, a tendencia pedig a közeljövőben sem fog változni.
Alig van már házi gyermekorvos
A KSH szerint 2000-ben egy év alatt összesen 47,5 millió, 2008-ban 50 millió, 2016-ban pedig már 55 millió esetet láttak el a rendelőkben, miközben a háziorvosok száma ugyanebben az időszakban 5159-ről 4755-re csökkent. Ez megmagyarázza azt is, hogy a rendelőn kívül miért látnak el egyre kevesebb beteget: 2006-ban még 4,2 millió esetben történt ilyen, 2016-ban azonban csak 1,5 millió alkalommal. Már csak nagyon indokolt okban mennek házhoz a szakemberek, a védőnők tapasztalatai szerint még egy hasmenéses -hányós gyerekhez sem szoktak kimenni a háziorvosok. Reggel nyolc és este nyolc óra között legtöbbször még az ügyeletes orvos sem indul útnak.
Égetően nagy a hiány házi gyermekorvosokból is. Egyre gyakrabban kényszerülünk a felnőtteket és gyerekeket is ellátó vegyes praxist igénybe venni, pedig nagy különbség van a gyermekorvoslásra specializált, illetve a vegyes praxisú ellátás között: a gyermekorvosok öt évig csak gyermekgyógyászatot tanulnak, míg a felnőtt-háziorvosoknak kötelezően csak négy hónapig kell ezen a képzésen részt venniük. Ebből két hónap az elmélet, és hat hét a praxisban eltöltött idő.
A statisztikai hivatal friss adatai szerint 2016-ban 1444 házi gyermekorvos volt az országban, hozzájuk pedig nem kevesebb mint 1,417 millió gyermeket jelentettek be. Tehát közel ezer gyermek jut egyetlen orvosra. Póta György, a Házi Gyermekorvosok Országos Egyesületének elnöke korábban azt jósolta: tíz éven belül az ország nagy részében megszűnhet a gyermekgyógyászati alapellátás.