Tavaly december végén kapta fel a sajtó az endometriózisban szenvedő Krisztina történetét , aki a Semmelweis Egyetem I. számú női klinikáján többévnyi kálváriát követően is csak 2021 december 10-ére kapott időpontot a fájdalmait enyhítő műtétre. Ugyanezzel a problémával fordult orvoshoz Krámli Kinga énekesnő is, aki szintén csak négy év múlva, 2022-re kapott időpontot. Orvosa alternatívaként azt ajánlotta: 2 millió forintért magánellátásban szinte azonnal műtőasztalra kerülhet, és nem kell várnia.
Január 9-én még kormányzati közlemény cáfolta, hogy bárkinek is két hónapnál tovább kellene várnia erre a beavatkozásra. Néhány napja azonban nyilvánossá tették a várólistát a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) honlapján. Eszerint most 136-an várnak a szükséges bélműtétre, a sor végén állók három és fél évig - írja a Népszava .
Miért kell ennyit várni a műtétre?
A NEAK az énekesnő esetét korábban egyedinek nevezte, bélendometriózis-műtétje ugyanis komplikált, több szakorvos kell hozzá, ezt pedig kevesen végzik az országban. Ha pedig valaki ezt választott orvosánál szeretné elvégeztetni, akkor valóban hosszú lehet a várakozási idő. A közlemény kitért arra is, hogy az endometriózisműtétek nem tartoznak a kötelező nyilvántartásra elrendelt várólisták körébe, ezért nem is találhatóak meg a nyilvános listán.
Beszterczey Judit újságíró, aki maga is érintett a betegségben kutatást kezdett a többi magyar betegnél, akik - mint kiderült - mind hasonló cipőben járnak. Amelyikük nem tudott a magánellátásért azonnal fizetni, nem kapott műtéti időpontot 2020 előttre. Az újságíróknak válaszolók szinte valamennyien a Semmelweis Egyetem orvosához, dr. Bokor Attilához vártak a beavatkozásra, aki az egyik legelismertebb specialistája a betegségnek.
Hosszabbíthatja a várólistát az is, hogy az operációhoz szükség van egyszer használatos bélvarró gépre. Ám ezt szigorú kvóta szerint osztják, a klinika, ahol ezt a műtétet végzik, heti egy darabot kap csupán. A Népszava információi szerint az egészségbiztosító igény esetén biztosítana pluszforrást, de a Semmelweis Egyetem nem kérte, hogy többet kapjon. Sőt az utóbb nyilvánosságra került várólistán is az látszik, hogy 2021-ig is heti egy műtétet terveznek.
A klinika nem adott választ, de vizsgálatot indított azt is kutatva, hogy a klinika orvosai - akiket több magánintézmény is foglakoztat - gyakoroltak-e nyomást a betegekre, hogy inkább a fizetős ellátást válasszák. A panaszkodó betegekkel az intézmény egyesével leült tárgyalni a várakozási idő lerövidítéséről, több beteget már meg is műtöttek, másokat újrasoroltak. A NEAK honlapján is feltűnt egy új műtéttípus a várólisták között, a "bélrendszer nagyobb műtétei laparoszkóppal, nem malignus folyamatokban", melyre eddig összesen 137 beteg adata került fel.