Kiderült, miért bonyolult az ember

Először azonosították az állati szervezet összetettségét meghatározó géneket, amelyek miatt például az ember sokkal bonyolultabb, mint egy muslica vagy egy tengeri sün.

Egy állat szervezetének egyetlen sejtje lényegesen komplexebb lehet egy másik fajhoz tartozó állat hasonló sejtjénél. A tudósok szerint ez olyan fehérjék számlájára írható, amelyek a sejtmagban zajló eseményeket irányítják - írja az MTI a kutatásról, amelynek eredményei a PLoS One szaklapban jelentek meg.

"LÉegtöbben egyetértünk, hogy az emlősök, köztük az ember sokkal bonyolultabbak, mint egy féreg vagy egy muslica - anélkül, hogy pontosan tudnánk, miért" - mondta a kutatást vezető Colin Sharpe a Portsmouthi Egyetemről.

A világon először szerkesztenék az emberi DNS-t Nem Kína az egyetlen ország, ahol emberi génszerkesztéssel kísérleteznének. A Pennsylvaniai Egyetem humán immunsejtek módosítását célzó terve zöld utat kapott az egyik illetékes tudományos bizottságtól, így génmódosítással hamarosan olyan emberi immunsejteket (T-limfocitákat) hoznának létre és juttatnának be a páciensekbe, amelyeket háromfajta ráktípus ellen is be lehetne vetni. A témáról itt írtunk korábban.

Kiderült, miért bonyolultabb az ember, mint egy muslica
Végre kiderült, miért bonyolultabb az ember, mint egy muslica

"A komplexitás egyik gyakori fokmérője az állaton belüli sejttípusok száma, arról azonban keveset tudunk, hogy genetikailag mi okozza ezt az összetettséget. Nem a genomon belüli génszám, mert ez alig változik a soksejtes állatok között."

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Nem emberi DNS a szervezetünkben A DNS-ünk nagyjából 8 százaléka nem emberi eredetű , hanem olyan ősi, vírusos eredetű, mely hozzájárulhat az evolúció jobb megértéséhez. Egy 2016-ban megjelent tanulmány szerzői 19 olyan új genetikai töredéket azonosítottak, melyek retrovírusokból eredhetnek.

A kutatócsoport kilenc faj - többek között ember, makákó, fonálféreg és muslica - genetikai adatait vizsgálta meg. Összehasonlították, hogy a gének szintjén mennyire térnek el egymástól. Találtak néhány fehérjét, amely a többinél jobban hat egymásra más fehérjékkel és a kromatinnal, a sejtmagban található DNS és fehérje komplex anyagával. Az eredményeik azt mutatják, hogy ezek a fehérjék irányíthatják a sejtmag kromatinját, ami az élőlény bonyolultságának fontos tényezője.

A felfedezés többek között az emberi betegségek kutatásában lehet fontos, amelyeket állatmodelleken tanulmányoznak, és gyakran kérdéses, hogy az egyszerűbb szervezetben tapasztaltak hogyan alkalmazhatóak az emberre.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +4 °C
Minimum: -4 °C

Nagyrészt derült vagy gyengén felhős idő várható - kissé több felhő az északkeleti határvidéken lehet még, de csapadék már ott sem valószínű. Az északnyugati szél kezdetben fokozatosan veszít erejéből, és estétől egyre nagyobb területen délire fordul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra