Az országos tisztifőorvos a múlt héten körlevélben utasította az egészségügyi intézményeket, hogy Budapestre lehetőleg ne küldjenek lélegeztetőgépre szoruló beteget, mert megteltek a fővárosi gyermekintenzív ágyak. A közvetlen kiváltó ok az, hogy az utóbbi időben túlzottan megnőtt a csecsemő- és kisgyermekkorú, azonnali lélegeztetésre szoruló bronchiolitises, azaz vírus okozta hörgőgyulladásos betegek száma. Miért alakult ki ennyi gyermeknél ez a betegség? Háziorvost kérdeztünk!
A bronchiolitis a felső és az alsó légutakat egyaránt érintő, vírusos eredetű megbetegedés, mely a hörgőcskék gyulladásával jár. Nagyrészt vírusfertőzés okozza, a betegség kialakulásáért a különböző rhino-, influenza -, parainfluenza-, corona-, pneumo-, metapneumo- és adenovírusok lehetnek a felelősek. Cseppfertőzés útján, igen gyorsan terjed, főként amiatt, hogy a vírusok akár hosszú órákon keresztül képesek életben maradni a különböző felületeken, így könnyen utat találnak egyik gazdatestről a másikra.
A légszennyezettség is rontja a köhögést
Az őszi-téli időszakban a bronchiolitises, illetve a gége gyulladásával járó laryngitises betegek száma egyébként is megemelkedik, amelyre az influenzajárvány miatti betegséghullám csak ráerősített. Persze nem csak az influenzavírus, de számos más vírusfajta is okozhatja a bronchiolitises köhögést - mondta el a HáziPatika.com megkeresésére Dr. Román Rita házi gyermekorvos és gyermektüdőgyógyász. Hozzátette: a köhögőrohamok a légszennyezettség miatt is súlyosbodhattak, melynek számos magyar nagyváros lakosai ki voltak téve az utóbbi hetekben.
A Levegő Munkacsoport február végi adatai szerint már hat hazai mérőállomáson haladta meg 35-nél több napon az egészségkárosító részecskeszennyezés az egészségügyi határértéket, ami az utóbbi években rekordnak számít. A szervezet szerint az elmúlt években a mérőállomások nem mutattak ilyen rossz helyzetet, a magasabb levegőszennyezettséghez többek között hozzájárult a szélcsendes időjárás, az olcsó üzemanyag miatti fokozott forgalom, illetve a rendkívül hideg tél, amely intenzívebb fűtésre kényszerítette a lakosságot.
A köhögést a légszennyezettség súlyosbítja ugyan, de elsősorban az azt kiváltó vírusok ellen kell védekezni. Ebben komoly szerepet játszik az immunerősítés - hangsúlyozta a gyermekorvos. Dr. Román Rita azt is javasolta, hogy a gyermeket, ha lehet, három éves kornál korábban ne adják a szülők közösségbe, hiszen a bölcsődés korosztály immunrendszere még kevésbé fejlett, így nehezebben tud megküzdeni a vírusokkal. Ha mégis, úgy vitaminokkal és vitamindús ételekkel kell erősíteni a kicsi szervezetének ellenálló képességét.
A Szegeden praktizáló gyermekorvoshoz naponta körülbelül negyven páciens fordul köhögéses panaszokkal. A tünet rendkívül általános és számos okra visszavezethető, ha azonban nehezített légzés (fulladás és zihálás) és sápadtság is társul, mindenképpen orvoshoz kell fordulni - mondta el Dr. Román Rita. A szűnni nem akaró köhögőrohamok a gyermek alvását is zavarhatják, ami az általános közérzetét és az iskolai teljesítményét is befolyásolhatja. Ráadásul a száraz, rohamos ingerköhögés akár két-három hétig is elhúzódhat, a gyerek fokozott légúti érzékenységet tapasztalhat fizikai terhelésre, hőmérséklet-változásra vagy stresszhelyzetre. Bár a hetekig húzódó köhögés nem igényel folyamatos otthontartózkodást, fontos, hogy a gyerek kipihenje a betegséget, és ne erőltesse meg magát - tette hozzá a gyermekorvos.