Az anti-dopping ügynököknek sürgősen találniuk kell egy jobb módszert arra, hogy elkapják azokat a sportolókat, akik kiemelkedő és fokozott teljesítményüket növekedési hormonok segítségével érik el - írta a New York-i Reuters Health szaklap. Az ügynököknek a tiltott anyag befecskendezésétől számítva mindössze 24 órájuk van a szer detektálására, ugyanis a laborvizsgálat később már nem mutatja ki őket. Egy régóta várt kísérleti módszer - amely a droghasználat után még legalább 2 hétig működik - azonban most áttörést jelenthet ebben a kérdésben.
Brit orvosok tudósítása szerint az új kísérleti módszer még a fiatal sportolók esetében is megbízható, akiknek szervezetében magasabb a növekedési hormon szintje, ezért a tesztnek elvileg magas, hamis eredményeket kéne mutatnia.
"Annak ellenére, hogy a fiatal sportolók hormonszintje különbözik egymástól, semelyiküket nem érte hamis vád" - nyilatkozta Dr. Richard Holt a brit Southamptoni Egyetemről, aki a legkiválóbb 12-20 éves sportolókon teszteltje az új módszert. "Reménykedünk benne, hogy ha hatásos a teszt, az majd elriasztja a fiatal sportolókat a növekedési hormonok használatától. Erősen gyanítjuk, hogy számos kitűnő sportoló él vissza növekedési hormonnal, a jobb teljesítmény érdekében" - tette hozzá később Holt.
A felfedezést a Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism nevű szaklap publikálta.
Az növekedési hormont a hipofízis termeli. Ez stimulálja a csontok és az izmok növekedését, emiatt a hormon felkerült a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) tiltott doppingszerek és eljárások listájára.
A hormonteszteket 2004-ben mutatták be először. 2009 februárjában Terry Newton, a brit rögbijátékos volt az első olyan eset, akinek a szervezetében növekedési hormont találtak. A játékost 2 éves eltiltással sújtották.
Az új eljárás során 2 fehérjét (IGF-I és P-III-P) izolálnak a vérből, ami tükrözi a benne található növekedési hormon-szintet. A GH-2000 néven ismert módszert eredetileg a 2000-es Sydney-i Nyári Olimpiai játékokon alkalmazták volna először, ám a különböző etnikai csoportokkal, korosztályokkal kapcsolatosan felmerülő tudományos aggályok miatt akkor megbízhatatlannak tartották a módszert. Holt elmondása szerint azóta már tisztázták mindezt, és kutatócsoportjával együtt várja a 2010 végéig zajló, a piacra kerülést megelőző tesztek eredményeit.
Sem Holt, sem a WADA - akik befektettek a GH-2000 módszer kutatásaiba - nem akarják elárulni az új doppingteszt bemutatásának pontos időpontját. Jobbnak látják, ha meglepetésként éri az esetlegesen csalni szándékozó sportolókat.
Képgaléria: HáziPatika.com