Az ősz vége rendszerint különböző rovarok és bogarak inváziójával telik, ahogy ugyanis egyre jobban hűl le a levegő, ezek az állatok is húzódnak vissza a melegebb területekre. Az elmúlt hetekben a poloskák lakásfoglalási kísérleteivel volt tele a sajtó, és az ilyenkor megszokott katicainvázióról szinte alig esett szó. A 24.hu portálnak nyilatkozó szakember szerint a korábban példátlan méretű poloskainvázió elvonta a média figyelmét ezekről a bogarakról, de a poloskák az életterükből is kiszorítják a katicákat.
Kiszoríthatják a katicák és a poloskák
A harlekinkatica eredetileg Kelet-Ázsiában honos: Európába azért telepítették be, mert a levéltetvek ellen kiváló biológiai védelmet jelent. Gyorsan elszaporodtak, és később derült csak ki, hogy a hazai, őshonos katicákat is veszélyeztetik. Sőt még az emberre is veszélyt jelentenek: védekezésképpen kellemetlen szagú váladékot bocsátanak ki, amely allergiás reakciókat, a szembe kerülve pedig kötőhártyagyulladást idézhet elő. A bőrön csalánkiütést és duzzanatokat okozhatnak, sőt apró harapásaikkal is felsérthetik a bőrfelszínt.
Ha a levéltetvek visszahúzódnak, a harlekinkaticák a gyümölcsösöket kezdik megdézsmálni. Ugyanebből táplálkoznak a poloskák is, amelyek nagyobbak és erősebbek, illetve létszámuknál fogva is kiszoríthatják a katicákat, amelyek élelem híján elpusztulnak. Ezért a táplálékláncban egymás konkurenciájává váltak, de sok más fajtát is visszaszoríthat az elszaporodásuk.
A harlekinkaticáknak egy másik természetes ellenfele is akadt, mégpedig egy hazai fürkészdarázs. A darázs a bogarak testén helyezi el a petéit, az abból kikelő állat pedig felfalja a gazdatestet. A katicák körülbelül 25 százaléka azonban még ezt is túléli, és képes akár szaporodni is - így biztos védelmet ezek a darazsak sem jelentenek.