Komoly problémát okozhat, ha valaki éjjeli bagoly

Az éjjeli bagoly-típusú emberek egy része akkor is csak nehezen, vagy egyáltalán nem tud változtatni életritmusán, ha korán kell beérnie az iskolába vagy a munkahelyére. Az átállás szakemberek szerint nem lehetetlen, de komoly akaraterő és kitartás kell hozzá. Egészségügyi szempontból azonban megéri.

Sokakat érintő kérdés, hogy az éjjeli bagoly-típusú emberek – akik jellemzően későn kelnek, este pedig későn fekszenek, ennek megfelelően aktivitásuk és napi tevékenységeik kitolódnak –, szükség esetén “át tudják-e programozni” a biológiai órájukat, vagyis át tudnak-e állni a megszokottól homlokegyenest eltérő ritmusra. A korán kelésre, és arra, hogy agyuk már a korai napszakban is hatékonyan pörögjön. Alvásszakértők szerint ez lehetséges, ám hogy hosszú távon beválik-e, illetve működik-e az alvási preferenciák megváltoztatása, több tényezőn is múlik. Egyebek mellett a genetikai hajlamon és az akaraterőn - írja témával foglalkozó cikkében a CNN. Utóbbi függvénye, hogy valaki képes-e tartósan változtatni alvási szokásain, mégpedig úgy, hogy az ne befolyásolja mindennapi életének zavartalanságát. 

alvás, alvászavar
Nem mindegy, mikor hajtjuk álomra a fejünket. Fotó: Getty Images

Előfordulhat, hogy "kevésbé leszünk" éjjeli baglyok, de e tekintetben nem tudunk teljesen megváltozni, mert a genetikai hajlam mindig ott lesz - idézte a CNN Phyllis Zee-t, az Illinois-i Northwestern Egyetem alváskutatással foglalkozó központjának igazgatóját. “Ez pont olyan, mint a cukorbetegség: genetikailag kódolva van, életmódváltoztatással lehet késleltetni, vagy akár teljesen elodázni a kialakulását, ám ez nem változtat azon, hogy a hajlam megvan rá” - hangsúlyozta Zee.

Ugyanakkor sok múlik azon, mennyit vagyunk hajlandóak dolgozni azon, hogy megváltoztassuk az alvást befolyásoló viselkedésmódokat - idézte a CNN Elizabeth Klermant, a bostoni Harvard Medical School neurológus professzorát. 

A cirkadián ritmus – napi biológiai ritmus – minden élettani folyamatot, egyebek mellett az evést és az alvást is szabályozza, ezért zavartalansága fontos: akkor is ha éjjeli bagoly-típusúak vagyunk, és akkor is, ha pacsirták, vagyis korán kelők és korán fekvők.

Az éjjeli baglyok egészségügyi szempontból hátrányban vannak

Jó tudni, hogy hosszú távon számos egészségügyi problémával járhat, ha valaki éjjeli bagoly-típus. Szervezetükben ugyanis később szabadul fel a melatonin – az alvást elősegítő hormon –, mint a pacsirtákéban, így ők tovább maradnak aktívak. Ennek azonban hátrányai is vannak. Tanulmányok kimutatták, hogy nagyobb valószínűséggel hagyják ki a reggelit, a nap folyamán többet esznek, többet dohányoznak és alkoholból, valamint koffeinből is nagyobb mennyiséget fogyasztanak, mint korán kelő, korán fekvő társaik. Az éjjeli baglyok hastájékon több zsigeri testzsírt halmoznak fel, ami a 2-es típusú cukorbetegség és a szívbetegségek kialakulásának egyik fő kockázati tényezője.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.