Hiába várták, nem kaptak januártól béremelést az egészségügyi szakdolgozók – ellentétben az orvosokkal. Az ápolók, a mentők és más szakdolgozók viszont csak hónapokkal később, legkorábban júliusban számíthatnak bérrendezésre, amelyre összesen 41 milliárd forintot szánnak majd. Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter a Kormányinfón azt mondta, most ennyi fért bele az idei évi költségvetésbe, 2024 márciusára viszont „újabb jelentős emelést” terveznek – számolt be róla az RTL híradója.
Sztrájktárgyalásokat kezdeményeznek
A szakdolgozók elégedetlensége miatt a Független Egészségügyi Szakszervezet (FESZ) ezért sztrájktárgyalásokat kezdeményez. A szervezet elnöke, Soós Adrianna úgy nyilatkozott a témával kapcsolatban: ha nem érnek el eredményt, sztrájkba kezdenek a szakdolgozók. „Ha nem változik ez a helyzet, akkor a betegek érdeke hosszú távon sérülni fog, hiszen több ember elhagyja a pályát. Viszont egy átmeneti munkabeszüntetés vezethet egy eredményes tárgyaláshoz” – vélekedett.
Azt is hangsúlyozta, hogy az orvosok és a szakdolgozók bére közötti különbség nem fenntartható. Egy mentőtiszt például, aki orvosi feladatokat is ellát, az orvosi bérek mindössze 25-30 százalékát kapja meg. Soós szerint ez méltánytalan.
„Erre nincs lehetőség”
A bérrendezéssel kapcsolatban egyébként már a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara is próbált tárgyalni az egészségügyért felelős államtitkársággal. Ők azt szerették volna elérni, hogy ha már júliusig tolódik a béremelés, akkor azt viszont januárig visszamenőleg is fizessék ki a szakdolgozóknak, hiszen mindenki számított a plusz pénzre az év elejéől. De Balogh Zoltán kamarai elnök elmondása szerint nem tudtak megállapodni. Az a választ kapták, hogy „erre nincs lehetőség”.
Az államtitkárság az RTL megkeresésére annyit reagált: hozzájuk nem érkezett meg a sztrájktárgyalásra vonatkozó kezdeményezés.