Komoly bajt jelezhet a szemviszketés

Leggyakrabban valamilyen allergiás reakció miatt viszket a szem, előfordulhat azonban, hogy a kellemetlen tünet mögött komolyabb betegség húzódik!

Ha a jobb szem viszket, öröm ér, a viszkető bal szem azonban bánatot jelez - tartja a néphagyomány. A tudomány jelenlegi állása szerint a szemviszketésből jósolni nem lehet, egészségi állapotunkról ugyanakkor árulkodhat ez a kellemetlen tünet. Milyen betegségeket jelezhet előre, és mikor javasolt mindenképpen orvoshoz fordulni miatta?

Allergia

Leggyakrabban valamilyen allergia miatt dörgöljük folyamatosan a szemünket. Okozhatja valamilyen szezonális allergén (pollen, fűféle, fa), vagy egész évben jelen lévő allergén (penész, por vagy állatszőr). Viszonylag könnyen kiszűrhető, hogy mire vagyunk allergiások, a tünetek ugyanis enyhülnek, ha a forrásától távolabb kerülünk.

Kötőhártya-gyulladás

Kötőhártya-gyulladásnak a szem kötőhártyáját érintő gyulladásos folyamatok összességét hívjuk. Az egyik legelterjedtebb szemészeti betegség, melyet két fő csoportba sorolhatunk: fertőzéses, illetve nem fertőzéses eredetű gyulladásra. Előbbi kialakulhat például allergia miatt, illetve - elsősorban idősebbeknél - a szem szárazságától.

A kötőhártya-gyulladás legjellemzőbb tünete a szem bepirosodása, valamint enyhébb-erősebb váladékozás. Részletesebben a betegség kialakulásáról és kezeléséről az alábbi cikkben olvashat!

A fertőzéses eredetű kötőhártya-gyulladást leggyakrabban baktériumok vagy vírusok okozzák. Elsődlegesen a Staphylococcus aureus , a Streptococcus pneumoniae és a Haemophilus influenzae tehető felelőssé, de bizonyos szexuálisan terjedő betegségek kórokozóit is kísérheti a kötőhártya-gyulladás, például a Chlamydia nevű baktérium, vagy a kankó.

Szemhéjgyulladás

A szemhéjgyulladást nem külön betegségként kezelik, inkább egy tünet, ami a szemhéjszélen jelentkezik. Előfordulhat, hogy nem is a szemet érintő betegség miatt alakul ki, hanem például a herpesz vírusa okozza, amely a szemhéjakra telepedik. Máskor pedig a szemhéjgyulladás a szemhéj hibás állásából fakad, ami miatt a könny nem képes ellátni a szem védelmét, gyulladásban tartva ezzel a szemfelszínt és a szemhéjat is. A szemhéjgyulladásokat rendszerint szemészorvosok kezelik, de egyes betegségek - például az imént említett herpesz - esetén bőrgyógyászokat is bevonnak.

Sokszor csak a fáradtság miatt ég, viszket a szemünk, viszont betegséget is jelezhet ez a tünet
Sokszor csak a fáradtság miatt ég, viszket a szemünk, viszont betegséget is jelezhet ez a tünet

Sjögren-szindróma

Több szervet is érintő, autoimmun betegség a Sjögren-szindróma, vagyis az immunrendszer által termelt bizonyos antitestek a saját szervezet sejtjei ellen fordulnak. A szem mellett szájszárazsággal is jár, valamint reumatológiai tünetekkel, fájdalmas, duzzadt ízületekkel hívja föl magára a figyelmet. Sokszor nehezíti a diagnózis felállítását, hogy a tüneteket rendkívül változatos kombinációban jelentkezhetnek. Érdemes azonban erre a betegségre gyanakodni abban az esetben, ha a szemszárazság már legalább három hónapja fennáll, illetve idegentest-érzés is párosul mellé. A Sjögren-szindróma tüneteiről és kezeléséről az alábbi cikkünkben olvashat részletesebben!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: +2 °C

Északkelet felől szakadozik, csökken a felhőzet és a csapadékhajlam is, hajnalban már csak délnyugaton fordulhat elő zápor, hózápor. Veszít erejéből a szél, de még így is több helyen fordulhat elő élénk, a nyugati országrészben az éjszaka első felében erős széllökés. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet -3 és +4 fok között alakul, fagy elsősorban a szélvédett északi, észak-dunántúli részeken várható. Napközben egy hidegfront okozhat kellemetlen tüneteket.