Koponya-MR-vizsgálat: ilyenkor fontos elvégezni

Kíváncsi vagy, hogy mi a koponya-MR-vizsgálat lényege, illetve mikor szükséges elvégeztetni? Mutatjuk a legfontosabb tudnivalókat.

„A koponya-MR-vizsgálat kiemelten fontos szerepet játszik az agyi állapotok pontos diagnosztizálásában. Ez a képalkotó eljárás részletes betekintést nyújt az agy struktúrájába és működésébe, lehetővé téve a különféle neurológiai betegségek és rendellenességek korai felismerését” – olvasható az Újbuda Medical Center összefoglalójában.

koponya-MR-vizsgálat
A koponya-MR-vizsgálat fontos szerepet játszik az agyi állapotok pontos diagnosztizálásában. Fotó: Getty Images

Mi a koponya-MR-vizsgálat lényege?

Az MR vagy MRI betűszó a „Magnetic Resonance Imaging” (magyarul: mágneses rezonancia képalkotás) kifejezést takarja. Ezt az eljárást az agy és a koponya részletes vizsgálatára használják. Az MR-készülék erős mágneses teret és rádiófrekvenciás hullámokat alkalmaz a belső szerkezetekről való részletes képek készítéséhez.

Az eljárás során a vízmolekulákban található protonok rezonálni kezdenek a mágneses tér hatására, és ezek a jelek digitálisan feldolgozva alkotják meg a képeket” – magyarázták a cikkben.

Az MR-vizsgálat diagnosztikai jelentősége, hogy már a korai stádiumban képes felismerni a neurodegeneratív betegségeket – például a szklerózis multiplexet –, ezzel pedig lehetőséget nyújt a szakembereknek az időben történő beavatkozások megtervezésében.

Mikor van szükség koponya-MR-vizsgálatra?

A koponya-MR-vizsgálat elvégeztetését olyan esetekben tartják szükségesnek az orvosok, amikor részletes információra van szükség az agy állapotáról – főként akkor, ha más képalkotó módszerekkel nem vehetőek ki egyértelműen az elváltozások. Egyes idegrendszeri panaszok – például szédülés, látászavar, memóriavesztés vagy neurológiai tünetek – okának felderítéséhez különösen hasznos eljárás.

Krónikus fejfájás esetén azért szokták elrendelni az MR-vizsgálatot, hogy kizárhassanak vagy kideríthessenek olyan súlyosabb problémákat, mint például agydaganat vagy az agyi vérellátási zavar. De fejsérüléseket követően is gyakran szükség van erre a vizsgálatra, hogy felmérhessék, kialakult-e valamilyen károsodás – például vérzés vagy zúzódás – az agyban.

Mikor veszélyes a fejsérülés?
Mindannyian számtalan balesetet átélünk életünk során, és ezek következtében kisebb-nagyobb sérüléseket szerzünk. A fejsérüléseket azonban különösen komolyan kell vennünk, főleg akkor, ha bizonyos tünetek is megjelennek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +13 °C
Minimum: +6 °C

A Dunántúlon gomolyfelhők képződnek, míg a középső és délkeleti tájakon tovább szakadozik a felhőzet. Elszórtan - főként a középső országrészben - alakulhatnak ki záporok, a nyugati határvidékre esetleg egy-egy zivatar is besodródhat. Keleten, északkeleten azonban egész nap borult maradhat az ég, és a tartós eső is egyre kevesebb helyen várható. A sokfelé élénk északi szelet a Dunántúlon nagy területen erős, nyugaton néhol viharos lökések is kísérhetik. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 10 és 15 fok között alakul. Késő estére 5 és 10 közé hűl le a levegő. Hidegfront robog át az országon.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Fejér
Legrosszabbul:
Baranya
Kezdjük újra