Koronavírus-vakcinák: "az EU túl optimista volt"

Az unió valamelyest késlekedett az új típusú koronavírus elleni oltóanyagok engedélyeztetésének folyamatában, túl optimista volt a tömeggyártást illetően, és bízott abban, hogy az oltóanyagok megrendelt adagjait időben megkapja - ismerte el Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke az Európai Unió (EU) oltási stratégiájáról tartott vitán. Kiemelte azonban, hogy a minőség biztosítását igénylő folyamatok időt igényelnek, és elengedhetetlen a bizalom megőrzése.

Noha az Európai Unió (EU) nem ott tart a koronavírus elleni küzdelemben, ahol szeretne, a hatékonyság és a biztonság garantálása érdekében nem engedhet a minőségi normákból - jelentette ki Ursula von der Leyen. Mivel javítani kell a klinikai vizsgálati adatok megosztásának rendszerén, az unió a klinikai vizsgálatok elemzésére alkalmas európai hálózatot fog létrehozni - közölte.

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus elleni vakcina, koronavírus elleni védőoltás, koronavírus elleni oltás, koronavírus elleni oltóanyag
A bizottság a késlekedést is elismerte, most kapacitásbővítésre készül. Képünk illusztráció, forrása: Getty Images

Kapacitásfejlesztésre van szükség

Az elmúlt időszakban számos bírálat érte az Európai Bizottságot az uniós oltási stratégia hiányosságai, az oltóanyagellátás akadozásai miatt. A brüsszeli testület a közös beszerzés összehangolásának nehézségeivel és a gyártási kapacitás akadozásával magyarázta az oltóanyagszállítások késlekedését. "Mivel globálisan alábecsültük az oltások előállításainak nehézségeit, az Európai Unió most fel kívánja gyorsítani az oltóanyagok gyártási kapacitását" - fogalmazott az elnök. Mint mondta, egy oltóanyag kifejlesztésére rendes körülmények között akár egy évtizedre is szükség lehet, ám a koronavírus-járvány idején ezt az időt néhány hónapra sikerült csökkenteni. Jelen esetben azonban a tudomány megelőzte az ipart. Ahhoz pedig, hogy az ipar alkalmazkodni tudjon a tudomány tempójához, az EU-nak be kell fektetnie a kapaitásfejlesztésbe - emelte ki.

Külön hatóság a gyors reakciókért

Koronavírus: vizsgálja az EMA az orosz vakcinát - részletek!

Von der Leyen azt is közölte, hogy a világjárványokra való jobb felkészülés biztosítására az Európai Unió külön hatóságot hoz létre, amely segíteni fogja a felkészülés mellett a hatékonyabb reagálást az esetleges járványfenyegetések és az egészségügyi veszélyhelyzetek esetén. A felkészülést és reagálást segítő uniós hatóság (HERA) fogja felügyelni az oltóanyagok és gyógyszerek fejlesztésének és gyártásának folyamatát is, különös tekintettel az új típusú koronavírus újabb mutációinak megjelenésére - mondta az uniós bizottság elnöke.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Koronavírus: a 3. hullám kezdetén vagyunk? A válaszért olvassa el korábbi cikkünket!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra