A koronavírus nemrég azonosított új mutációja, a brit variáns körülbelül 70 százalékkal fertőzőbb, mint a korábbi változat. Ez pedig annak "köszönhető", hogy nagyobb mennyiségben termelődik a fertőzöttek szervezetében, így a betegek is nagyobb mennyiségben ürítik a kórokozót. Ugyanakkor ez nem jelenti azt, hogy súlyosabb tüneteket okozna - ismertette Rusvai Miklós. Egyébként a kutató szerint is elég valószínű, hogy a brit variáns állhat az utóbb napok kedvezőtlenebb hazai adatai mögött.
Mi a helyzet a többi mutánssal?
Az új típusú koronavírus brazil és a dél-afrikai mutációiról szintén elmondható, hogy valamivel fertőzőbbek, mint az eredeti változat. Ezeknél azonban nagyobb változás ment végbe az úgynevezett tüskefehérjén is, ezért ellenük nem olyan hatékonyak a jelenleg forgalomban lévő oltások. - emelte ki a szakértő.
Az oltásokról
Mint mondta, a vakcinák eredeti variánssal szemben tapasztalt hatékonyságából 5-10 százalékot le kell vonni, hogy megkapjuk a brazil és a dél-afrikai mutánsok elleni hatékonysági arányt. Fontos kiemelni továbbá, hogy az oltóanyagok nem a megfertőződést akadályozzák meg, hanem azt, hogy a COVID-19 nevű betegség súlyossá váljon, illetve azt is, hogy a páciens belehaljon a fertőzésbe.
Koronavírus: "a brit mutáció végigsöpörhet a világon". A részletekért olvassa el korábbi cikkünket!