Nagy-Britanniában már a 13 milliót is meghaladta azoknak a száma, akik megkapták a koronavírus elleni vakcina első dózisát, de a legveszélyeztetettebb lakossági csoportokból csaknem kétmillió embert még be kell oltani - közölte Boris Johnson brit miniszterelnök. A brit kormány hivatalos célkitűzése ugyanis az, hogy február 15-ig, vagyis jövő hétfőig a koronavírus átlal leginkább veszélyeztetett csoportok mindegyik tagja - vagyis mintegy 15 millió ember - megkaphassa a védőoltásnak legalább az első dózisát.
Az idősek 90 százalékát már beoltották
A brit egészségügyi minisztérium szerda este közzétett adatai szerint a december 8-án indult oltási kampány kezdete óta 13058298-an kapták meg a védőoltás első adagját, a második dózisban pedig eddig 519553-an részesültek. A brit miniszterelnök szerint ezek az adatok azt jelentik, hogy Angliában - az Egyesült Királyság legnépesebb országában - a felnőtt lakosság negyede, a 75 év felettieknek és az idősotthonok lakóinak - vagyis a legveszélyeztetettebb elsőbbségi csoportok tagjainak - pedig több mint a 90 százaléka már megkapta az új típusú koronavírus ellen kifejlesztett védőoltás első adagját. A miniszterelnök azt kérte, hogy aki ebből a lakossági csoportból még nem részesült a vakcinában, jelentkezzen az erre kialakított online felületeken vagy telefonon.
Az életek megmentése a cél
A miniszterelnök leszögezte, nem azért kéri jelentkezésre az elsőbbségi csoportokba tartozók közül azokat, akik valamilyen okból még nem részesültek az oltásban, hogy teljesíteni lehessen valamiféle számszerű célkitűzést, hanem azért, hogy emberéleteket lehessen megmenteni, súlyos betegségeknek lehessen elejét venni, és így az egész ország tehessen egy lépést a normalitáshoz visszavezető, hosszú és nehéz úton. Az angliai tisztifőorvos-helyettes, Jonathan Van-Tam például nemrégiben úgy fogalmazott ezzel kapcsolatban, hogy ha a lakosság különösen veszélyeztetett csoportjai nagyon nagy számban megkapják az oltást, akkor a koronavírus-járvány okozta halálozások és a kórházi kezelést igénylő súlyos betegségek számát akár 99 százalékkal is csökkenteni lehetne.
Egyébként senkinek sem kell messzire utaznia a COVID-19 ellen védelmet nyújtó oltásért. Nagy-Britanniának ugyanis nincs olyan lakója, akitől tíz mérföldnél - 16 kilométernél - messzebb lenne a legközelebbi oltási központ - ismertette Johnson.
Koronavírus: az NNK nem mondja meg, kit olthatnak és kit nem. A részletekért olvassa el korábbi cikkünket!