A hvg.hu riportja szerint egyelőre komoly nehézségeket okoz az átállás a hazai egészségügyi intézmények számára. Nem teljesen egyértelmű ugyanis, hogy hol és hogyan kellene lefolytatni a teszteket - legalább is ez derült ki a lap által telefonon megkeresett szakrendelők válaszaiból. A felmerülő kérdésekre Kresz László, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) sajtófőnöke adott választ.
Úgy fogalmazott, a fogászati kezeléseket leszámítva minden esetben az adott beavatkozást végző járóbeteg-rendelőnek, kórháznak kell gondoskodnia a mintavételről. A minták tesztelését a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) által határozatban kijelölt laboratóriumok végzik el, az eredmény pedig a minták beérkezését követően 24 órán belül várható. Kresz szerint a laboratóriumi kapacitás számára nem okoz majd gondot a várható terhelés.
Ami pedig a fogászati ellátást illeti, ott csak a fertőzésgyanús betegek esetén szükséges PCR-tesztet végeztetni. Ilyen esetekben a megszokott módon, a háziorvosnál kell telefonon jelentkeznie a páciensnek, akitől a mentők vesznek mintát. A sajtófőnök kitért rá, a tesztek finanszírozásáról az Egészségbiztosítási Alap gondoskodik a közfinanszírozott ellátásban. A magánrendeléseken viszont a szolgáltatót terheli a költség, amelynek összegét akár át is háríthatja a betegre.