Koronavírus: nem ajánlott csúszni a 2. adag beadásával

Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) megerősítette, hogy ajánlása szerint három hétnek kell eltelnie a Pfizer és a BioNTech közös fejlesztésű koronavírus-vakcinája első és második adagjának beadása között.

A jövő hét elejétől új szakasz indul a koronavírus elleni védekezésben: elkezdődik a regisztráció alapú oltás - jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök. Részletek!

Nagy-Britannia - ahol elsőként engedélyezték az új típusú koronavírus elleni Pfizer-vakcinát - januárban döntött úgy, hogy az első adaggal való oltások felgyorsítása érdekében a két adag beadása közötti időtartamot maximálisan 12 hétre tolják ki. Ez a döntés azonban heves vitát váltott ki, és a Brit Orvosi Kamara nem is támogatta, mert tagjai szerint legfeljebb 6 hét telhet el a két adag beadása között. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) pedig úgy foglalt állást, hogy a két adag beadása között legfeljebb 4 hét, kivételes esetekben pedig maximum 6 hét telhet el.

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus elleni vakcina, koronavírus elleni védőoltás, koronavírus elleni oltás, koronavírus elleni oltóanyag
Az EMA ajánlása szerint három hétnek kell eltelnie a Pfizer-vakcina 2 adagjának beadása között. Képünk illusztráció, forrása: Getty Images

19-23 napos különbség az ideális

Az EMA most arra hívta fel a figyelmet, hogy a koronavírus -vakcina klinikai tesztelése során legfeljebb hat hét telt el az első és a második adag beadása között. Így tehát jelenleg nincs olyan adat, amely bizonyítaná, hogy hosszabb - például 12 hetes - szünet esetén is ugyanolyan hatékony a vakcina. A tesztelésben résztvevők 93,1 százaléka ráadásul az első adag után 19-23 nappal kapta meg a második dózist. A gyógyszerügynökség ugyanakkor emlékeztetett arra is, hogy a korábbi termékinformáció még úgy fogalmazott, hogy "legalább" 21 napot kell várni a második dózis beadásával.

Több helyen vakcinahiány miatt csúsznak

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az utóbbi időben egyébként egyre több országból érkeztek olyan hírek, hogy az összes rendelkezésre álló oltóanyagot felhasználták, vagyis az első adaggal beoltottaknak nem tartalékolták a 2. dózist. Ezek az országok abban bíztak, hogy a heti oltóanyag-szállítmányoknak köszönhetően így is mindenkinek jut a COVID-19 ellen védettséget nyújtó vakciából, amikor esedékessé válik a második adag beadása. Közben viszont a gyártók gyártási- és szállítási nehézségekről számoltak be, ezért csúsztak a kiszállítások, és a mennyiséget is jelentősen csökkentették. Ennek következtében Katalónia például mintegy tízezer ember második oltását halasztotta el a vakcinahiányra hivatkozva.

A koronavírus-járványt csak úgy lehet megállítani, ha a teljes népesség nagy részét beoltják a fertőzés ellen. Ám a halálozási arány már sokkal hamarabb csökkenthető egy célzott oltási programmal - állítják a hazai kutatók. A részletekért olvassa el korábbi cikkünket!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.