"A buszok jelenleg a fővárosban Csepelen a Deák Ferenc téren, a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér I. termináljának parkolójában, a Budapest Sportarénában, valamint a Kútvölgyi Kórház parkolójában működnek" - tudtuk meg Nagy Tibortól, a Magyar Vöröskereszt közép-magyarországi járványügyi koordinátorától. "A szűrőpontok helyszíne csütörtökönként kiegészül egy további pest megyei településsel, amely jelenleg Monor. A hétfőtől szombatig működő szűrőbuszok egyenként átlagosan napi 3-400 fertőzésgyanús eset tesztelését végzik" - tette hozzá. A koronavírus-járvány második hulláma óta jelentős diagnosztikai feladatot ellátó szűrőbuszok a Nemzeti Népegészségügyi Központ, az Országos Mentőszolgálat, a Magyar Vöröskereszt és a SOTE hallgatónak együttműködésével üzemelnek.
Fontos a háziorvosi beutaló
A szűrést azok vehetik igénybe, akiknél tüneteik alapján felmerül a koronavírus-fertőzés gyanúja, ezért háziorvosuk vizsgálatkérést kezdeményezett számukra a mentőszolgálat rendszerében. A szűrállomásokat - időpont-egyeztetés után - azok vehetik igénybe, akiknek az egészségi állapota megengedi, hogy ellátogassanak valamelyik kijelölt helyszínre. Bár a buszoknál a várakozási idő és a szükséges távolságtartás miatt elsősorban a gépkocsival érkezőkre számítanak, vannak olyan pontok is - például a csepeli szűrőállomás -, ahol lehetőség van a gyalog érkezők tesztelésére is. Fontos azonban tudni, hogy mindkét esetben előírás a szájmaszk viselése.
"Önkénteseink a tesztelésre érkezőktől először elkérik a tajszámot, ellenőrzik a rendszerben a mintavételi kérelem meglétét, majd a jármű ablakát lehúzva elvégzik a mintavételt. Először gyorsteszt készül, amely ha 15 perc után pozitív eredményt mutat, megállapítható a fertőzöttség. Ebben az esetben értesítik a járványügyi hatóságot és a háziorvost. Negatív teszt esetén a szintén helyszínen tartózkodó mentőszolgálat munkatársai elvégzik a laboratóriumi vizsgálatot igénylő PCR-tesztet is. Ennek eredménye 2-3 nap múlva található meg az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (EESZT) Lakossági Portálján, vagy a háziorvostól is kikérhető" - mondta el Nagy Tibor.
Önkénteseket várnak
Ahhoz, hogy a szűrések továbbra is zavartalanul működhessenek, a Vöröskereszt továbbra is várja honlapján önkéntesek jelentkezését, akikre a lakosság tájékoztatásában, az adminisztrációban vagy a mintavételek során számítanak. "Az önkéntesek toborzásával az a célunk, hogy a mintavételi állomások magasabb kapacitásával minél több tüneteket mutató embernek biztosítsuk a mielőbbi koronavírus-tesztelés lehetőségét. Várjuk minden olyan 18. életévét betöltött, védettségi igazolvánnyal rendelkező érdeklődő jelentkezését, aki szeretne bekapcsolódni a koronavírus-járvány elleni tevékenységeinkbe" - foglalta össze a járványügyi koordinátor.