A 41 éves páciens idén márciusban igazolt koronavírus-fertőzéssel, életveszélyes állapotban került az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet intenzív osztályára. A teljes körű konzervatív terápiás kezelés mellett állapota tovább romlott, gépi lélegeztetés vált szükségessé, majd - mivel lélegeztetőgéppel sem lehetett kielégítő oxigenizációt biztosítani - műtüdőkezelés indult. A hosszan tartó kezelés alatt egyértelművé vált, hogy a beteg tüdeje nem képes regenerációra, és életét csak a tüdőátültetés mentheti meg.
Bravúros műtéttel kapott új tüdőt a COVID-19 után
A beteg többi szerve kielégítő állapotban volt, így - mivel PCR-tesztje akkor már negatív lett - tüdőtranszplantációs várólistára helyezték. Az életmentő tüdőátültetést május 9-én, 40 nap műtüdőkezelés után végezték el az Országos Onkológiai Intézetben. A koronavírus-fertőzés következtében súlyosan roncsolódott lebenyeket "a bravúros műtét során egészséges tüdőkre cserélték" - olvasható az intézet szerdán kiadott közleményében.
A beteg gyógyulása és rehabilitációja az Országos Onkológiai Intézet, majd az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet intenzív osztályain a várakozásoknak megfelelően hosszú ideig tartott. A férfit a tüdőtranszplantáció után 85 nappal, augusztus elején engedték haza. További gondozását a transzplantációs protokollnak megfelelően a Semmelweis Egyetem Pulmonológiai Klinikája végzi.
A régióban csak kevés helyen lehetséges hasonló beavatkozás
A műtétet végző Rényi-Vámos Ferenc, a Semmelweis Egyetem Mellkassebészeti Klinikájának igazgatója, egyúttal az Országos Onkológiai Intézet Mellkasi Központjának vezetője az MTI-nek elmondta: óriási dolog, hogy ezt a beavatkozást Magyarországon el lehetett végezni. A régióban másutt csak Ausztriában és Szlovéniában van erre lehetőség. "Azokat az embereket, akik korábban ilyen helyzetbe kerültek, elveszítettük" - tette hozzá.
Az első magyar tüdőtranszplantációt 2015. december 12-én végezték el az Országos Onkológiai Intézetben. Azóta több mint száz betegen tudtak segíteni. A magyar tüdőtranszplantációs program 2020 szeptembere óta önálló európai programként működik.
Egy ausztrál tanulmány szerint belélegezve a koronavírus részecskéinek mintegy kétharmada egészen a tüdő legmélyebb járataiig eljut. A témáról ide kattintva olvashat bővebben.